Wiele kobiet bardzo dba o własny wygląd. Jednym z najważniejszych jego aspektów są oczywiście włosy oraz fryzura. Wymagają więc również szczególnej uwagi. Od czasu do czasu dobrze jest coś zmienić w swoim wyglądzie i zrobić sobie na przykład loki. W takiej sytuacji przydaje się m.in. automatyczna lokówka, która tworzy ładne loki. To urządzenie, które samo nawija na wałki włosy.
Dzięki temu stworzenie fryzury jest wygodne, a przy tym skutecznie minimalizuje ryzyko poparzenia skóry głowy czy dłoni. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę wybierając sprzęt tego rodzaju?
Automatyczna lokówka
Podobnie jak w przypadku klasycznych lokówek, także i w lokówkach automatycznych do wyboru są różne powłoki grzewcze. Przede wszystkim lepiej omijać z daleka lokówki z końcówkami metalowymi. Źle działają na włosy i są niebezpieczne. Metal bardzo często przegrzewa się, co grozi nawet spaleniem włosów. Dużo lepszym rozwiązaniem są lokówki ceramiczne, gdyż przede wszystkim nagrzewają się w sposób równomierny. Poza tym bardziej zaawansowane modele mają warstwy teflonowe, turmalinowe czy tytanowo-turmalinowe. Są one w pełni bezpieczne dla włosów.
Automatyczna lokówka - regulacja temperatury
W każdej lokówce bardzo ważna jest możliwość regulowania temperatury. Nie wszystkie włosy są bowiem takie same. W przypadku niektórych kobiet są one mocne i grube, a u innych delikatne i cienki. Dlatego tez temperatura powinna być dostosowana do ich wyglądu. Lokówki z regulacją pozwalają na dostosowanie urządzenia do potrzeb i preferencji użytkowniczki. Niektóre modele nawet samodzielnie dostosowują temperaturę działania.
Automatyczna lokówka - moc
Moc w sumie nie jest bardzo ważna w samym kontekście działania lokówki, ale na pewno pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Sprawa jest prosta - im wyższa jest moc, tym sprzęt szybciej się nagrzewa. W przypadku osób dobrze zorganizowanych nie jest to problemem, ale niekiedy szybkość nagrzewania się lokówki ma duże znaczenie np. w przypadku nagłego zaproszenia na imprezę i nie tylko.
Jonizacja w lokówce automatycznej
To bardzo ważny element, choć niestety wciąż często bagatelizowany w przypadku urządzeń do pielęgnacji włosów. Pod wpływem produkowanego przez lokówkę ciepła powstają bowiem kationy, a więc dodatnio naładowane ładunki elektryczne. Na skutek ich działania włosy elektryzują się. Utrudnia to układanie fryzury, a przy tym bardzo śle wpływa na kondycję włosów. Włosy stają się suche i łamliwe. Dlatego dzięki jonizacji urządzenie np. lokówka automatyczna uwalnia jony - ładunki ujemne, które skutecznie neutralizują kationy. W praktyce więc niweluje to efekt elektryzowania się włosów, które wyglądają na wygładzone, lśniące i zdrowe. Niektóre lokówki mają włączniki do jonizacji a w innych modelach włącza się ona automatycznie.
Co jeszcze?
To jednak oczywiście nie wszystko. Warto jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy jak chociażby ergonomiczna i wygodna rączka, długi i najlepiej obrotowy kabel, a także etui, w którym trzyma się lokówkę podczas podróży. Urządzenia automatyczne są także często wyposażone w mechanizmy zabezpieczające przed przypadkowym wkręceniem się włosów.