• Oszczędzaj skutecznie!
img

Pięć szczegółów, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wnętrza kuchni

Nie można sobie wyobrazić nowoczesnego wnętrza bez lodówki.  Jakie jest więc najlepsze miejsce na jego instalację i co należy wziąć pod uwagę podczas planowania kuchni? Pisaliśmy o 5 ważnych aspektach związanych z energooszczędnością, wygodą i ergonomią, które należy wziąć pod uwagę.

1. Nigdy nie należy umieszczać lodówki w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kuchenka lub kaloryfer. Stałe promieniowanie cieplne może zmniejszyć wydajność energetyczną lodówki i skrócić jej żywotność, ponieważ podwyższona temperatura powoduje, że kompresor włącza się częściej niż powinien.

2. Zaplanuj swoją kuchnię tak, aby obok lodówki było wolne miejsce, np. mały blat. Możesz znacznie szybciej zamykać drzwi lodówki, wyjmując i kładąc na niej jedzenie. Ta przestrzeń może również stać się wygodnym "polem" do sortowania żywności, którą właśnie kupiłeś w sklepie.

3. Chłodziarka wymaga wystarczającej przestrzeni dla prawidłowej wentylacji na górze i na dole. Bez wentylacji, ciepłe powietrze gromadzi się, zmuszając sprężarkę do ciągłej pracy, co może skrócić żywotność urządzenia. Podczas planowania kuchni zalecamy zapewnienie wentylacji o efektywnej powierzchni co najmniej 200 cm2 dla każdego urządzenia. Zasadniczo, im większa przestrzeń wentylacyjna, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej przez lodówkę.

Wybierz lodówkę o pojemności wystarczającej dla Twojej rodziny i z odpowiednią liczbą stref temperaturowych (np. strefa BioFresh). Pomyśl o swoich preferencjach smakowych przy zakupie nowej lodówki (lubisz owoce czy warzywa?) oraz o liczbie osób w rodzinie.

Komora chłodziarki

Dla rodziny jedno- lub dwuosobowej potrzeba od 70 do 100 litrów przestrzeni w lodówce.

W przypadku rodziny trzyosobowej lub liczniejszej należy dodać kolejne 40 do 50 litrów na każdego członka.

Komora zamrażarki

Jeśli przechowujesz niewielką ilość mrożonek, wystarczy pojemność od 50 do 80 litrów. Jeśli przechowujesz więcej żywności na dłuższy okres czasu, zaplanuj pojemność około 130 litrów na osobę.

5. Pomyśl wcześniej o ergonomii. Zalecamy wysokość >122 cm (122 cm lub niżej) nad poziomem gruntu. Instalując lodówkę w ten sposób, będziesz mniej skłonny do schylania się, gdy będziesz musiał sięgnąć po jedzenie.

 

Zobacz również