• Oszczędzaj skutecznie!
img

Ekspres do robienia kawy

Jak powitać dzień w dobrym nastroju? Idealna jest sytuacja, w której możemy to zrobić wyspani. Jednak nawet wówczas, gdy ranek nastał zbyt szybko, nie musimy wstawać w złym humorze, wystarczy bowiem filiżanka aromatycznej kawy, a zaraz poczujemy się lepiej. Jeśli więc jeszcze nie zaopatrzyliśmy się w ekspres do kawy, czas to zmienić!

Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

Trudno wskazać taki ekspres do parzenia kawy, który będzie spełniał oczekiwania każdego kupującego. Jego zakup jest kwestią indywidualną i wymaga, abyśmy odpowiedzieli sobie na kilka pytań. Najważniejsze wiąże się z tym, jaka technika kawy odpowiada nam najbardziej, inaczej smakuje ona bowiem w zależności od tego, czy jest parzona w ekspresie ciśnieniowym, czy też w przelewowym. Nie bez znaczenia jest też czas, jakim dysponujemy, ekspres przelewowy wymaga bowiem większego zaangażowania z naszej strony i nie musi się sprawdzić, jeśli rano musimy się spieszyć. Problemem mogą być też ograniczenia finansowe. Niektóre ekspresy ciśnieniowe zachwycają nas swoimi licznymi funkcjami, trudno jednak marzyć o zakupie produktu, który wymaga zainwestowanie w niego dwóch miesięcznych pensji. Tani i dobry sprzęt do robienia kawy można kupić w Tchibo.

Bez względu na to, jakie kryteria uznamy za kluczowe, pamiętajmy o tym, aby skłaniać się przede wszystkim ku ekspresom z kolekcji dobrze znanych producentów. Owszem, mogą być one droższe od rozwiązań anonimowych, mamy jednak gwarancję, że nie ulegną przypadkowemu uszkodzeniu, a ich wydajność będzie nas cieszyła przez lata. Markowy ekspres łatwiej jest też naprawić, a i części do niego nie osiągają zazwyczaj zawrotnych cen.

ekspres do kawy z młynkiem

Młynek do kawy w ekspresie – gwarancja świeżej esencji

Jeśli zdecydujemy się na zakup tak zwanego ekspresu automatycznego, nie będziemy musieli martwic się o to, że nie zmieliliśmy kawy przed nasypaniem jej do ekspresu. Rozwiązania tego typu, w zależności od modelu, są wyposażone w młynek udarowy albo żarnowy, jeśli więc chcemy dokonać w pełni świadomego wyboru, również tej kwestii musimy poświęcić chwilę uwagi.

Młynek udarowy przypomina te, z których chętnie korzystali nasi rodzice i dziadkowi. W jego środku znajdują się dwa dość ostre młoteczki, które, wprawione w ruch, mielą ziarna kawy. Im dłużej pracuje, tym drobniejsza jest kawa, ponieważ jednak w czasie jego pracy wytwarza się dość wysoka temperatura, należy liczyć się z tym, że uzyskana w ten sposób kawa będzie napojem dość gorzkim. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy decydujemy się na młynek żarnowy. Jego sercem są żarna przypominające te, które znajdują zastosowanie podczas mielenia ziarna. Ekspresy z wbudowanymi młynkami żarnowymi są zwykle droższe od tych, które wyposażono w młynku udarowe, w zamian zyskujemy jednak walory smakowe, kawa nie jest bowiem gorzka, a my decydujemy sami o tym, z jaką przestrzenią dla fragmentów zmielonej kawy będziemy mieli do czynienia.

Ekspres ciśnieniowy, czy ekspres przelewowy

Gdy zastanawiamy się nad tym, czy lepiej jest wybrać ekspres ciśnieniowy, czy tez przelewowy, zwykle bierzemy pod uwagę przede wszystkim czynnik finansowy, jako że to właśnie drugi z wymienionych modeli jest tańszy. Oczywiście, żadne z wymienionych rozwiązań nie stanowi monolitu, a choć ekspresy przelewowe mają na ogół zdecydowanie mniej funkcji, również w ich najnowszych modelach istnieje możliwość wyboru mocy kawy. W ekspresach ciśnieniowych pojawia się rozwiązanie, którego nie uświadczymy w ich przelewowych odpowiednikach. Jest nim termostat, który utrzymuje temperaturę samej kawy oraz pary wodnej.

kawa z ekspresu

Jak parzyć kawę w ekspresie

Technika parzenia kawy w ekspresie jest uzależniona od tego, z jakim jego typem mamy do czynienia, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że w żadnym przypadku nie jest dziś skomplikowana. Wykorzystując ekspres przelewowy musimy pamiętać jedynie o tym, aby już po nalaniu wody założyć filtr i umieścić w nim dokładnie tyle kawy, na ile mamy ochotę. Ekspresy ciśnieniowe często wymagają jedynie upewnienia się, że woda i kawa znajdują się w odpowiednich zbiornikach, a wszystkie czynności związane z zaparzaniem i regulacją smaku napoju są wykonywane automatycznie po uruchomieniu odpowiednich opcji.

Lidl gazetka pomoże ci znaleźć ofertę dla ciebie.

Zielona kawa – właściwości, opinie odchudzanie

Choć kawa jest jednym z najsmaczniejszych napojów, po jakie możemy sięgać każdego ranka, trudno nie zgodzić się z osobami przypominającymi, że nie jest ona wcale wolna od wad. Pita w nadmiarze podnosi ciśnienie, przesadnie stymuluje układ nerwowy, a niekiedy stanowi zagrożenie dla naszego serca. Na szczęście, nie musimy z niej wcale rezygnować, w sprzedaży dostępna jest dziś bowiem również zielona kawa nie tylko wolna od wymienionych tu wad, ale i charakteryzująca się tym, że jej picie może pomóc nam schudnąć.

Zielona kawa nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale również zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne. Jest też nieoceniona wówczas, gdy czeka nas czas aktywności fizycznej i umysłowej, potrafi bowiem pobudzać nasz organizm do działania. Warto po nią sięgać regularnie także wówczas, gdy decydujemy się na aktywność fizyczną, zielona kawa przyczynia się bowiem do tego, że już po wysiłku nasz organizm szybciej się regeneruje.

Zobacz również