• Oszczędzaj skutecznie!
img

Na co zwracać uwagę wybierając pralkę?

Wiele urządzeń, z jakimi mamy do czynienia w gospodarstwie domowym, zasługuje na to, aby mówić o nich jako o produktach niezbędnych. Na liście tej bardzo wysoką pozycję zajmuje również pralka. Oczywiście, choć urządzenie to towarzyszy nam od dawna, sam jego charakter ulega dość istotnym zmianom. Minęły już czasy nieśmiertelnej „Frani” i dziś w polskich domach królują pralki automatyczne. Wybór tego rodzaju urządzenia wydaje się nieunikniony, cieszy więc to, że trafna decyzja wcale nie wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy. Jakie wskazówki należy zatem wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, gdy myśli się o wyborze, którego nie trzeba żałować? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jak pralka jest ładowana i otwierana. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie ładowane od góry, musimy mieć świadomość tego, że nie da się go wstawić pod blat, a tym samym na stałe nie da się też niczego na niej położyć. Jeśli więc nie dysponujemy dużą łazienką, na dłuższą metę takie rozwiązanie może okazać się niezbyt funkcjonalne. Innym czynnikiem, do którego należy podchodzić z pewną ostrożnością są wymiary charakterystyczne dla pralki, a w dalszej kolejności również jej waga. Ponownie należy mieć na uwadze to, jakiej wielkości łazienką dysponujemy, jeśli bowiem jest ona niewielka, pralka o głębokości 45 centymetrów z pewnością okaże się wystarczająca.

Waga pralki 

Waga pralki jest ważna nawet pomimo tego, że urządzenia, w które obecnie możemy się zaopatrzyć, posiadają obciążenie orz wyważenie. Jeśli zależy nam na tym, aby pralka nie zmieniała swojego miejsca nawet podczas wirowania, należy upewnić się, że nie jest ona zbyt ciężka. Pewne znaczenie powinny mieć dla nas również parametry techniczne. To one wpływają przecież nie tylko na samą cenę pralki, ale i na te koszty, które wiążą się z późniejszym wykorzystaniem tego urządzenia.

waga pralki

Klasa energetyczna pralki 

Kluczowe znaczenie powinny mieć dla nas w tym kontekście statystyki, które odnoszą się tak do poboru prądu, jak i wody. Idealna jest sytuacja, w której pralka ma klasę energetyczną A+, należy jednak liczyć się z tym, że również te dane są przedmiotem drobnych manipulacji ze strony producentów. Nie zawsze przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że pobór mocy różni się w zależności od tego, czy wykonujemy zwykłe pranie, czy też decydujemy się na wirowanie, niekiedy więc okazuje się, że klasa A jest typowa jedynie dla prania, przy wirowaniu mamy zaś do czynienia z gorszą od niej klasą B.

Wybierz odpowiedni.. Program!

Ostatnim parametrem, na jaki powinniśmy zwracać uwagę jest różnorodność programów, właśnie ona przesądzać będzie bowiem o poziomie naszego zadowolenia z pracy urządzenia. Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z modelami zautomatyzowanymi, jeśli więc wybieramy konkretny program, natychmiast dowiadujemy się, ile czasu pozostało nam do jego realizacji. Klasyczne programy to dziś zresztą absolutne minimum, a pralki są wyposażone również w programy specjalne, Szczególnie wartościowy wydaje się w tym kontekście program do szybkiego prania i to jego obecność powinna nas zainteresować w pierwszej kolejności. Innym ciekawym programem jest ten, który pozwala na doprowadzenie do porządku bardzo delikatnych ubrań.

Zobacz również