• Oszczędzaj skutecznie!
img

JAK WYBRAĆ ZAMRAŻARKĘ


Zamrażarki są naturalnym i niezbędnym elementem wyposażenia sklepów, kawiarni i barów. Są one niezbędne do przechowywania lodu i lodów, które są pożądane przez turystów nie tylko w gorące letnie dni. Ale czy zamrażarki są potrzebne w domu mieszkalnym lub mieszkaniu, to pytanie, o którym nie każdy myśli. Po co kupować oddzielną specjalistyczną szafkę do przechowywania żywności w ujemnych temperaturach, skoro praktycznie każda lodówka ma komorę zamrażarki zajmującą czasami około jednej trzeciej całkowitej objętości? Zwykle mieści się w nim wystarczająca ilość jedzenia na tydzień, nawet dla dużej rodziny. Świeżo mrożone warzywa, owoce, a nawet grzyby można kupić w prawie każdym przyzwoitym supermarkecie, więc nie ma specjalnej potrzeby robienia zapasów na lato czy jesień.

Jednak wiele gospodyń woli robić własne mieszanki warzyw, owoców i jagód, które osobiście kupiły lub wyhodowały w ogrodzie. A dla nich pytanie, czy potrzebują zamrażarki w domu, czy nie, zostało już dawno rozwiązane. I to właśnie na korzyść tego najbardziej użytecznego urządzenia.

RODZAJE ZAMRAŻAREK

Zacznijmy od tego, że urządzenia do zamrażania są publicznie i prywatnie dzielone na dwa rodzaje: zamrażarki skrzyniowe i szafy mroźnicze. W sklepach przeważają te pierwsze, o poziomej konstrukcji. Dla wygody klientów mogą być wyposażone w pokrywę, przezroczyste drzwi przesuwne lub w ogóle nie posiadać drzwi. Takie modele są przeznaczone do regularnego chłodzenia dużych ilości produktów i nie mają praktycznego zastosowania w domu.

Drugi, pionowy, podobny w wyglądzie do lodówki i są przeznaczone tylko dla nowoczesnych kuchni, chociaż można umieścić takie szafki i w spiżarni, korytarz lub na ogrzewanym tarasie w domku.

Zamrażarki z kolei dzielą się na wbudowane i wolnostojące. I podczas gdy zamrażarki solo są zazwyczaj wybierane pod kolor mebli, zamrażarki do zabudowy są łatwo ukryte w meblach kuchennych, nie przyciągają niepotrzebnej uwagi i harmonijnie wpisują się w całość wnętrza. Tak jak w przypadku każdego innego w pełni wyposażonego urządzenia, drzwi są ozdobione panelem wykonanym z tych samych materiałów, co drzwi mebli. Ale jeśli jesteś zdecydowany, że Twoja lodówka i zamrażarka powinny być rozwiązaniem solo, możesz zdecydować się na oba urządzenia w tym samym projekcie obok siebie. Poprzez uchylenie drzwi jednego z nich na lewą, a drugiego na prawą stronę, uzyskuje się rodzaj systemu side by side.

Wewnętrzna struktura szafek wolnostojących i ich wbudowanych odpowiedników nie ma dużej różnicy. Zazwyczaj za drzwiami znajduje się kilka przesuwnych plastikowych szuflad, z których każda jest wygodna do przechowywania różnego rodzaju mrożonek. Współcześni producenci oferują zarówno małe komory, których wysokość wynosi zaledwie 65 cm, jak i duże, sięgające dwóch metrów wysokości. Ilość szuflad i ich pojemność zależy oczywiście od Państwa wyboru.

KLASA ZAMRAŻARKI

I co ty musisz zwracać szczególną uwagę jest zdolność zamrażarka przechować jedzenie bez gubić ich jakość, to jest, swój klasa. Z reguły cecha ta jest zaznaczona na drzwiach w postaci "gwiazdek" lub raczej "płatków śniegu". Każdy z nich odpowiada temperaturze - 6° C, a maksymalną temperaturę w komorze można obliczyć na podstawie "płatków śniegu". Czas przechowywania jest nieco bardziej skomplikowany. Jeśli znak "*" gwarantuje, że Twoja żywność będzie całkowicie bezpieczna przez 7 dni, przy "**" czas przechowywania wzrasta do 30 dni, przy "***" do trzech miesięcy, a "****" przy temperaturze sięgającej - 24°C, możesz nie martwić się o mrożonki przez sześć miesięcy lub nawet dłużej. Wśród zamrażarek oferowanych przez producentów tego typu urządzeń domowych najczęściej spotykane są modele o maksymalnej temperaturze 18° C.

SPOSÓB ODSZRANIANIA

Wybierając model zamrażarki, zwróć uwagę na sposób rozmrażania podany przez producenta. Ręczny odszranianie wymaga ciebie okresowo odłączać chłodnię, podczas gdy chłodnia z automatycznym No Frost systemem no potrzebuje robić tamto. 

FUNKCJE DODATKOWE

Niektóre modele mogą być wyposażone w filtr węglowy do oczyszczania powietrza wewnątrz komory. Ta dodatkowa funkcja uwolni Twoją zamrażarkę od konieczności okresowego wietrzenia, ale doda do listy kosztów nową pozycję - wymienne filtry. Jednak nie będziesz musiał kupować ich zbyt często.

  • Bardzo wygodne są modele z systemem chłodzenia piętro po piętrze, gdzie każdy boks ma swoją własną lodówkę.
  • Dość ważną funkcją jest supermrożenie, które pozwala szybko uzyskać lód z wody, lody z twarożku dziecięcego, a świeże warzywa, owoce czy grzyby - zamrożone, ale zachowujące maksimum witamin w półproduktach.
  • Jednym z powszechnych elementów "wypełnienia" nowoczesnych szaf mroźniczych są akumulatory zimna. To właśnie oni utrzymują wymaganą temperaturę komory w ciągu doby po odłączeniu urządzenia od sieci.
  • System wskaźników świetlnych pozwala w każdej chwili zorientować się, w jakim trybie pracuje zamrażarka, a sygnały dźwiękowe powiadomią Cię, jeśli drzwi nie zostaną zamknięte na czas lub jeśli temperatura wewnątrz komory wzrośnie.
  • Ogrzewanie po obwodzie drzwi zapobiega przymarzaniu drzwi do komory zamrażarki.
  • Możliwość zablokowania szuflad w stanie wysuniętym ułatwi załadunek zamrażarki lub wyjmowanie z niej żywności. Jest to opcjonalna, ale przyjemna funkcja, ponieważ dość trudno jest trzymać załadowane szuflady.
  • Zablokowanie przycisków sterowania elektronicznego uniemożliwi dzieciom przypadkowe przewrócenie zaprogramowanych ustawień.
  • Pilot zdalnego sterowania docenią miłośnicy tego typu urządzeń. Jeśli praktykujesz zdalne sterowanie sprzętem RTV, AGD, a nawet oświetleniem w domu, kolejny pilot nie będzie zbędny.

KLASA MOCY

I na koniec trochę o gospodarce. Porozmawiamy o klasie władzy. Jest ona oznaczona literami łacińskimi, a ponadto gradacja nie przebiega według zwykłego schematu "klasa A - najlepsza", lecz przeciwnie: zamrażarka o klasie energetycznej E jest bardziej ekonomiczna niż model o tych samych funkcjach klasy C.

JAK WYBRAĆ MARKĘ

Pytanie jest jednocześnie proste i skomplikowane. Z jednej strony, istnieje dość dużo producentów zamrażarek, z drugiej strony, pożądane jest, aby wybrać naprawdę wysokiej jakości model od firmy, której doświadczenie w produkcji nie jest liczone w latach, ale co najmniej w dziesięcioleciach. Wśród nich są tak znane marki jak Bosch, Siemens, Miele, Liebherr, Kuppersbusch. Jeśli masz już lodówkę jakiejś firmy i podoba ci się ona, możesz wybrać zamrażarkę tego samego producenta i wykonaną w tym samym stylu i kolorze.

Dostępność centrum serwisowego to kwestia własnego spokoju. A im większy i bardziej znany jest producent sprzętu gospodarstwa domowego, tym bardziej prawdopodobne jest, że takie centrum jest dostępne w Twoim mieście.

ŻYWOTNOŚĆ I GWARANCJA

Żywotność nowoczesnych zamrażarek, jeśli przestrzegane są wszystkie zasady eksploatacji, wynosi od 10 do 15 lat, a niektórzy producenci, na przykład Miele, deklarują dłuższą żywotność. Okres gwarancji na urządzenia do zamrażania jest raczej skromny, od 1 do 2 lat, ale doświadczenie pokazuje, że jeśli urządzenie przejdzie test tego okresu, nie ma z nim problemów w przyszłości.

 

Zobacz również