• Oszczędzaj skutecznie!
img

Na co zwracać uwagę wybierając odkurzacz?

Zachowaj porządek w domu 

Jeśli zależy nam na utrzymaniu porządku w domu, musimy znaleźć sobie sojusznika, na którym będziemy mogli polegać bez względu na okoliczności. Właśnie takim nieocenionym sojusznikiem okazuje się być odkurzacz, nie można bowiem nie docenić tego, że najnowocześniejsze z tego typu rozwiązań radzą sobie znakomicie nie tylko z kurzem gromadzącym się na dywanie.

Rodzaje odkurzaczy

Dziś odchodzi się już od klasycznych torebek i zastępuje się je specjalnymi pojemnikami. Te można bez problemu opróżnić po każdym odkurzaniu, dzięki czemu nie trzeba obawiać się namnażających się roztoczy, które jeszcze nie tak dawno wydawały się niemożliwe do uniknięcia. Już od jakiegoś czasu mamy też do czynienia z odkurzaczami – robotami, które nie tylko oszczędzają nasz czas, ale również okazują się coraz bardziej wydajne. Przed zakupem warto również porównać konkretne modele odkurzaczy, aby uniknąć rozczarowanie w produkcie. Zobacz porównanie: Odkurzacz Electrolux EEG41IW i inne marki - porównanie parametrów i ceny.

Jak utrzymać porządek w domu wykorzystując odkurzacz bez worka?

Odkurzacze bez kabli można zasilać wykorzystując w tym celu akumulator, jeśli zaś zależy nam na odkurzeniu nawet najmniej typowych powierzchni, zadanie to staje się możliwe do zrealizowania dzięki tak zwanym odkurzaczom wielofunkcyjnym. Jeszcze przed dokonaniem zakupu wiele osób zastanawia się nad tym, czy postawić na rozwiązanie klasyczne, czy też postawić na coraz popularniejszy odkurzacz z funkcją odkurzania na mokro. To rozwiązanie, którym warto się zainteresować, odkurzacz tego typu jest bowiem w stanie wyprać dywan, a nawet wytrzeć podłogę. Możemy obawiać się, że jego uniwersalność będzie się odbijać na skuteczności działania, jeśli jednak postawimy na rozwiązanie polecane przez uznanego producenta okaże się, że mamy do czynienia z wątpliwościami, które nie znajdują uzasadnienia. Konsekwencją odkurzania zawsze pozostają śmieci. Najczęściej jest to kurz, często mamy jednak do czynienia również z włosami oraz z szeregiem innych cząsteczek. Ich wychwytywanie może dziś odbywać się na kilka sposobów. Odkurzacze workowe konkurują dziś z tymi, które są wyposażone w pojemnik, a każdy z systemów ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby mające wątpliwości, co do tego, czy mamy do czynienia z rozwiązaniem rzeczywiście skutecznym. 

odkurzacz z filtrem HEPA

Wiecznie popularne - odkurzacze workowe 

Tradycyjne odkurzacze workowe są wybierane zwłaszcza przez osoby starsze, przywiązane do rozwiązań z przeszłości. Worek ma długi czas życia, a jego wymiana nie naraża nas już dziś na kontakt z zawartością. Z kolei pojemnik to oszczędność kosztów, a i jego opróżnianie może się dziś odbywać w komfortowych warunkach. Innym ważnym parametrem, który ma bezpośredni wpływ na to, jaka jest jakość odkurzania, jest moc ssania oraz tak zwany pobór mocy urządzenia. Najczęściej otrzymujemy informacje na temat drugiego z wymienionych parametrów, a pobór mocy waha się w granicach od 1000 do 2000 W. Jeśli chcemy obliczyć tak zwaną realną moc ssania powinniśmy pamiętać, że jest ona czterokrotnie niższa niż pobór mocy podawany przez producenta. Oczywiście, moc ssania nie zawsze jest taka sama i spada między innymi wówczas, gdy worek w odkurzaczu się zapełnia. Jeśli nie mamy do czynienia z możliwością regulowania mocy ssania, musimy liczyć się z tym, że korzystanie z odkurzacza będzie utrudnione i to pomimo tego, że inne parametry robią na nas dobre wrażenie.

Filtr HEPA 

Nowoczesne odkurzacze zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że są wyposażane przez swoich producentów w zaawansowane systemy filtrowania powietrza, jakie przez nie przechodzi. Filtry mają do spełnienia przynajmniej kilka funkcji. Na pierwszy plan wysuwa się to, że chronią urządzenie, nie bez znaczenia jest jednak i to, że usuwają szkodliwe mikrocząsteczki. Mówiąc o filtrach nie możemy zapomnieć także o specjalnych filtrach HEPA. To rozwiązania, które sprawdzają się nie tylko wówczas, gdy w naszym otoczeniu znajduje się alergik, o którego zdrowie musimy dbać w szczególny sposób. Producenci odkurzaczy mają dziś na uwadze również to, że oferowane przez nich urządzenia nie są już przez nas wykorzystywane wyłącznie po to, aby doprowadzić do porządku dywan.

Końcówki do odkurzacza 

Każda czyszczona powierzchnia ma swoją specyfikę, nic więc dziwnego, że w zestawie wraz z odkurzaczem otrzymujemy także specjalne nasadki oraz gąbki. Pozwalają one nie tylko na odkurzenie dywanu, ale również na uporanie się z mokrą podłogą i miejscami, do których w normalnych warunkach trudno byłoby się dostać. Choć zdecydowana większość odkurzaczy jest podłączona do sieci elektrycznej, nie oznacza to wcale, że jest to jedyne rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować. Jeśli chcemy czyścić powierzchnie, które są pozbawione dostępu do prądu, możemy zaopatrzyć się w urządzenie, które jest wyposażone w wewnętrzne źródło zasilania. Oczywiście, często ich moc jest dość niska, a czas pracy nie jest zbyt długi, są to więc przede wszystkim rozwiązania do zadań specjalnych.

Zobacz również