• Oszczędzaj skutecznie!
img

Robot kuchenny: jaka moc, z funkcją wyrabiania ciasta? Poradnik

Roboty kuchenne to urządzenia bardzo wszechstronne. Nowoczesne modele w zasadzie wykonują już funkcje wszystkich sprzętów kuchennych. Dlatego też nie tak łatwo wybrać ten jeden właściwy model. Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Robot kuchenny - jaka moc?

Ważna jest przede wszystkim moc robota. Im większa, tym szybciej i sprawniej będzie on działał. Roboty o niskiej mocy nie radzą sobie przy czynnościach wymagających siły np. z zagniataniem ciasta. Poza tym roboty z niższą mocą na ogół mają jedną, stałą prędkość obrotów. Tymczasem  w droższych modelach można ją dowolnie zmieniać. Dzięki temu do urządzenia można podpiąć różnego rodzaju dodatkowe moduły.

Robot kuchenny z funkcją wyrabiania ciasta?

Wiele osób kupuje robota po to aby wykonywał za nie trudne i męczące czynności związane z wyrabianiem ciasta. Jednak nie każdy robot potrafi to zrobić. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opis urządzenia na opakowaniu i pamiętać, że wyrabianie ciasta to nie to samo co jego ugniatanie. W tym przypadku spore znaczenie ma też pojemność misy do ugniatania ciasta. Powinna mieć ona minimum 3-4 litry.

Robot kuchenny Bosh? Kenwood? - przystawki

Roboty kuchenne są wielofunkcyjne dzięki wielu dodatkowym przystawkom. Zwykle sprzedawane są z dwoma czy trzema klasycznymi dodatkami.  Dobry robot posiada na wstępie kubek miksujący, malakser czy pojemnik do wyrabiania ciasta.

Kubek miksujący (blender) służy do przygotowywania koktajli owocowych czy różnego rodzaju przecierów. Przed zakupem warto sprawdzić jego pojemność oraz budowę noża. Modele z czterema ostrzami znacznie szybciej i dokładnie rozdrabniają jedzenie niż te dwuostrzowe.

Sprzęt do kuchni

Robot kuchenny - końcówki

Podczas zakupu robota kuchennego dobrze jest sprawdzić, do którego można zamontować oryginalne przystawki. Poszczególne modele pracują bowiem tylko z określonymi przystawkami. Do niektórych dołączyć można obieraczkę do ziemniaków, sokowirówkę, maszynkę do mielenia, młynek udarowy, kostkarkę do cięcia warzyw, wyciskarkę do cytrusów, wałkowarkę do makaronu, przecierak czy maszynkę do robienia lodów.

Dobry robot kuchenny

Roboty są urządzeniami o sporej mocy. Posiadają też dość ostre noże. Nieodpowiednie ich użytkowaniem skończyć się więc może źle. Dlatego też ogromne znaczenie mają odpowiednie zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Kluczowe jest zabezpieczenie przed uruchomieniem go bez założenia pokrywy. To czujnik, który sprawdza czy pokrywa jest na swoim miejscu i czy jest dobrze zamocowana. Jeśli nie to od razu odłącza zasilanie. Innym ważnym zabezpieczeniem jest hamulec. Zatrzymuje on nóż kiedy pokrywa zostaje zdjęta.

Robot kuchenny do gotowania

Niekiedy robot pełni też funkcję gotowania dań, ale takie modele nie należą do najtańszych. Misa robota wykonana jest wówczas z metalu, który pozwala na jej podgrzewanie metodą indukcyjną. To bezpieczny sposób podgrzewania, bo ciepło emitowane jest tylko gdy płyta ma kontakt  z misą.

Robot kuchenny: planetarny, zwykły

Roboty planetarne  - w ich przypadku mieszanie odbywa się we wszystkich kierunkach. To bardzo efektywny sposób mieszania.

Roboty klasyczne - mieszanie odbywa się tylko w jednym kierunku, wokół własnej osi lub zgodnie ze wskazówkami zegara. Taką funkcję mają proste roboty kuchenne.

Robot kuchenny - Rodzaje tarcz

Tarcza to jeden z ważniejszych elementów w robotach kuchennych. Tarcze mają szerokie zastosowanie i są bardzo praktyczne. Najpopularniejsze ich rodzaje to:

  • tarcze do cięcia na wiórki,
  • tarcze tnące i szatkujące,
  • tarcze do ścierania,
  • tarcze do wiórek i frytek,
  • tarcze do krojenia.

Tarcze dość szybko się zużywają i po około 3 latach intensywnego użytkowania tracą swoją ostrość. Dlatego przed zakupem robota warto też sprawdzić cenę akcesoriów do niego.

Urządzenie wielofunkcyjne

Robot kuchenny z misą

W przypadku robotów planetarnych duże znaczenie ma jakość misy. Najpopularniejsze i najtańsze są misy plastikowe. Są tanie, a przy tym lekkie. Jednak to jedyne ich zalety. Są mało odporne na uszkodzenia i często nie nadają się do mycia w zmywarkach. Lepszym rozwiązaniem są misy stalowe, ale tylko te ze stali nierdzewnej. Nie może ona korodować w przypadku mycia w zmywarce, gdzie do czyszczenia używa się soli. Przed zakupem dobrze jest również sprawdzić cenę ewentualnej misy na wypadek jej zniszczenia.

Jaki robot kuchenny?

Obecnie sprzęt AGD jest nie tylko praktyczny, ale i może stanowić efektowną ozdobę kuchni. Co roku w sklepach pojawiają się nowe, jeszcze ładniejsze modele urządzeń AGD w nowych kolorach. Za trendami podążają bowiem producenci chcąc dopasować się do gustów klientów. Jednak nie zawsze modzie trzeba ulegać. W końcu robota kuchenny ma sprawdzić się przez wiele lat.

Nie zawsze więc czerwony czy zielony model będzie tak samo modny i efektowny jak w chwili obecnej. Warto więc może zaufać własnemu gustowi i wybrać ponadczasowe wzory i kolory. Najlepiej design robota kuchennego dostosować po prostu do wystroju kuchni. Wówczas zawsze będzie się w niej dobrze prezentował nawet po wielu latach.

Zobacz również