• Oszczędzaj skutecznie!
img

Prostownica vs suszarka do prostowania włosów

Suszarki prostujące włosy są dostępne w sklepach już od ładnych kilku lat, ale jest to wciąż względna nowość na rynku i dlatego też nie są one jeszcze tak popularne jak klasyczne prostownice do włosów. A są to nowoczesne urządzenia, wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne, jeśli tylko będą użyte w prawidłowy sposób.

Prostownica czy suszarka do prostowania włosów?

Zarówno suszarki do włosów, jak i prostownice mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. To co potwierdza większość tych pierwszych to to, że suszarki są bardziej przyjazne włosom i nie wysuszają ich tak, jak prostownice. Minusem jest jednak to, że suszarka ma z kolei nie najlepszy wpływ na skórę głowy, zwłaszcza na gruczoły łojowe, które są pobudzane do działania podwyższoną temperaturą.

Wypróbuj sprzęt przed zakupem

Wiadomym jest, że opinię co do danego urządzenia najlepiej jest wyrobić sobie samemu, a więc dobrze byłoby wypróbować suszarkę do prostowania włosów przed zakupem. Jako że w sklepie jest to praktycznie niemożliwe, warto udać się do jakiegoś dobrego salonu fryzjerskiego, gdzie zazwyczaj oba urządzenia są używane. Można zorganizować nie tylko próbne prostowanie włosów przy pomocy takiej suszarki, ale również poprosić obsługę, aby zezwoliła samemu spróbować obsługi. Dla końcowego efektu niezwykle ważne jest bowiem, aby suszarka do prostowania włosów była używana prawidłowo. Niewykluczone, że wiele negatywnych opinii na temat suszarek do prostowania włosów wynika właśnie z tego, że nie są one używane tak jak trzeba.

włosy

Suszarka do prostowania włosów

To, co jest charakterystyczne dla suszarek prostujących do włosów i co podkreślają zarówno jej zwolenniczki, jaki przeciwniczki, to to, że prostowanie za jej pomocą jest bardziej czasochłonne. Ponadto, warto pamiętać o tym, że zasada działania suszarki jest zupełnie inna niż tradycyjnej prostownicy do włosów, jak również zwykłej suszarki. Suszarka prostująca jest zazwyczaj zbudowana z dwóch grzebieni, w których wbudowane są podgrzewane płytki ceramiczne prostujące włosy.

Suszarka do włosów vs prostownica do włosów

Wybór pomiędzy prostownicą a suszarką prostująca zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Właścicielkom długich włosów może być łatwiej prostować je prostownicą, gdyż zajmie to mniej czasu. Dla krótkich włosów bardziej praktyczna i skuteczniejsza będzie już suszarka prostująca. Ponadto, topowe suszarki prostujące są zazwyczaj zaopatrzone w szereg różnych nakładek, służących przy okazji do stylizacji włosów. Z opinii osób, które używały suszarki prostującej wynika, że włosy po jej użyciu są bardziej podniesione u nasady, co wpływa na wrażenie większej objętości fryzury.

Ostateczny wybór pomiędzy suszarką prostującą a klasyczną prostownicą może zależeć od ceny. W sklepach jest bowiem bardzo szeroki wybór zarówno jednych, jak i drugich. Suszarki prostujące, jako nowszy produkt na rynku, mają zazwyczaj wyższe ceny niż prostownice do włosów. Wynika to głównie z tego, że są to urządzenia na pewno bardziej skomplikowane w budowie, a często wyposażone w dodatkowe przystawki.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę to, z jakich materiałów wykonana jest suszarka, szczególne elementy prostujące. A te mogą być różne. Płytki prostujące mogą być wykonane z ceramiki, turmalinu, teflonu oraz tytanu. Wszystkie te rodzaje dobrze rozprowadzają ciepło, a powierzchnie ceramiczne oraz teflonowe dodatkowo skutecznie zapobiegają uszkodzeniu włosów. Są one jednak delikatne i podatne na zarysowania czy uszkodzenia. Bardziej odporne na uszkodzenia są płytki tytanowe.

Suszarka do włosów mająca moc 1150 W - to za mało

Przy wyborze suszarki do prostowania do włosów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej moc wyrażoną w watach. Niska cena może bowiem oznaczać urządzenie o małej mocy, a skuteczna suszarka powinna mieć moc w granicach 1600-2100 W, co wpłynie znacząco na szybkość i skuteczność działania.

Wybierając suszarkę prostującą, warto wybierać modele z wieloma różnymi nakładkami, w tym m.in. koncentratorem strumienia powietrza czy dyfuzorem do zwiększania objętości włosów. Wśród funkcji niezbędne są też m.in.: regulacja temperatury, zimny strumień powietrza oraz jonizacja. Przy zakupie suszarki prostującej warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych i nabyć urządzenie właśnie z funkcją jonizacji, aby uniknąć elektryzowania się włosów, co jest niestety standardem przy suszeniu gorącym powietrzem.

Jak dbać o końcówki przy korzystaniu ze sprzętu prostującego włosy?

Podobnie jak w przypadku stosowania prostownicy do włosów, tak i w przypadku używania suszarki prostującej, należy stosować kosmetyki chroniące przed nadmiernym wysuszeniem i ujemnym wpływem wysokiej temperatury na włosy. Najlepiej jest stosować kosmetyki nawilżające i zapobiegające rozdwajaniu końcówek, dzięki czemu włosy dłużej zachowają naturalne nawilżenie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, aby nie nakładać zbyt dużej jego ilości, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Szczególnie dotyczy to właścicielek delikatnych i cienkich włosów.

Zobacz również