Mimo rosnącej popularności kuchenek elektrycznych, gazowe powierzchnie kuchenne nie ustępują im miejsca. Powód tego popytu jest prosty: na kuchenkach gazowych potrawy gotuje się szybciej, a ich smak jest bogatszy. Jak poruszać się w asortymencie nowoczesnych urządzeń i jak prawidłowo wybrać piec gazowy - w dalszej części artykułu.
Jak wybrać kuchenkę gazową?
Aby nie popełnić błędu przy wyborze pieca, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Należą do nich:
- wielkość kuchenki gazowej;
- materiał, z którego wykonana jest płyta;
- ilość i wielkość palników;
- typ piekarnika;
- sterowanie i funkcje dodatkowe.
Omówmy każdą pozycję z listy bardziej szczegółowo.
Rozmiar
Na pierwszym etapie wyboru pieca należy zdecydować o wymiarach techniki. Za uniwersalne rozmiary uważa się 50×50, 50×60 lub 60×60 centymetrów. Takie parametry sprawdzą się w większości kuchni i pozwolą na gotowanie dla całej rodziny. Jeśli chodzi o standard wzrostu, jest on równy 80 i pół centymetra. Wielu producentów oferuje modele z regulowanymi nogami, specjalnie po to, aby dostosować wysokość do konkretnego pomieszczenia.
Dla tych, którym nie wystarczą cztery standardowe palniki, dostępne są szersze powierzchnie do gotowania. Maksymalna szerokość kuchenki gazowej wynosi odpowiednio 900 i 1000 mm oraz 6 palników.
Materiały konstrukcyjne
Głównym surowcem do produkcji nowoczesnych kuchenek gazowych jest stal żaroodporna. Płyty kuchenne mogą być jednak wykonane z różnych materiałów. To właśnie materiał będzie określał właściwości techniki. Tak więc, panele pokryte emalią charakteryzują się budżetowym kosztem i przyjemnym wyglądem. Ale w procesie eksploatacji i czyszczenia emalii z brudu, na powierzchni często powstają zadrapania. Powierzchnie do gotowania ze stali nierdzewnej są bardziej trwałe i wytrzymałe. Pielęgnacja takich kuchenek nie powoduje komplikacji, ponieważ stal nie boi się zarysowań i odprysków od szczotek i detergentów.
Innym wariantem powlekania płyt jest szkło lub ceramika szklana. Do zalet materiału należy zaliczyć efektowny wygląd i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednak konieczne jest, aby wybrać środki do czyszczenia domu dla takiej powierzchni z ostrożnością: agresywne kompozycje proszkowe mogą porysować szkło.
Palniki
Wybór liczby palników - kwestia indywidualnych potrzeb kupującego. Dla tych, którzy rzadko gotują lub mieszkają sami, wystarczy kuchenka z dwoma palnikami. Lubisz gotować kilka potraw jednocześnie, czy kupujesz kuchenkę dla dużej rodziny? Oznacza to, że potrzebna jest powierzchnia do gotowania z co najmniej czterema palnikami.
Większość kuchenek gazowych posiada jeden palnik o dużej mocy, dwa palniki średniej mocy i jeden palnik małej mocy. Nie musisz jednak zadowalać się standardowym rozwiązaniem. Konsumenci są dostępne piece z wielu palników do gotowania złożonych wędzone lub duszone dania, technologia z wysokiej mocy palników w celu zwiększenia prędkości gotowania i nie tylko. Piece konwekcyjne posiadają nie tylko palniki gazowe, ale również elektryczne. Najważniejsze to określić swoje priorytety. Wiedząc jasno, czego oczekujesz, łatwo będzie wybrać kompletny zestaw pieca gazowego.
Piekarnik
Piekarnik w kuchence gazowej może być zarówno piekarnikiem gazowym, jak i elektrycznym. Piece gazowe są wybierane przez tych, dla których najważniejsza jest oszczędność. Modele elektryczne przypadną do gustu fanom innowacji. Po tym wszystkim, kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym pozwoli Ci ustawić temperaturę z dokładnością do jednego stopnia, kontrolować poziom ogrzewania w procesie gotowania, a także zapalać się automatycznie, bez zapałek i zapalniczek. Naprawdę, nie musisz wybierać. Jeśli masz wątpliwości, który piekarnik jest lepszy, zawsze możesz wybrać kombinowane kuchenki gazowe wyposażone w piekarnik gazowy i grill elektryczny.
Klasyczna opcja wyposażenia zarówno piekarników elektrycznych jak i gazowych - kilka trybów grzania bez wentylatora (konwekcja). Bardziej nowoczesne i droższe piekarniki wyposażone są w elektroniczny wyświetlacz, grill, tace i tryb konwekcyjny.
Jak więc dokonać wyboru? Jeśli nie planujesz tworzyć kulinarnych arcydzieł, a piekarnik wykorzystujesz do przyrządzania najprostszych potraw, wystarczy Ci klasyk z kilkoma trybami grzania, podświetleniem i timerem. Jesteś smakoszem, uwielbiasz pieczone potrawy i chciałbyś, aby Twoje potrawy piekły się w piekarniku jak najbardziej równomiernie? Nie obejdzie się również bez technologii konwekcyjnej, która zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza wewnątrz piekarnika. Grill jest niezbędny dla tych, którzy często pieką małe porcje wołowiny, ryby lub kurczaka.
Mówiąc o piekarnikach, nie sposób nie wspomnieć o osobliwościach konstrukcji drzwi. Może być otwierany ręcznie lub wysuwany razem z tacami. Kolejny ważny niuans dotyczący drzwi piekarnika: grube szkło - ochrona przed przegrzaniem powietrza w kuchni.
Czyszczenie piekarnika
Ważnym aspektem przy wyborze piekarnika jest rodzaj czyszczenia. Nowoczesne modele mogą być wyposażone w jeden z trzech systemów:
- hydroliza lub czyszczenie parą;
- Czyszczenie katalityczne;
- System czyszczenia pirolitycznego.
Istotą hydrolizy jest zmiękczenie osadów wewnątrz pieca. Użytkownik napełnia zasobnik wodą i rozpoczyna cykl czyszczenia, rozgrzewając piekarnik do temperatury 70-90 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procedury (po ostygnięciu piekarnika) należy wytrzeć wewnętrzne powierzchnie czystą szmatką.
Zasadą czyszczenia katalitycznego jest specjalna powłoka, która nie boi się brudu i osadów z pieczonych potraw. Z czasem jednak powłoka ściera się, a dno takiego piekarnika trzeba czyścić ręcznie.
Piroliza to system dla tych, którzy często gotują i nie chcą sami czyścić piekarnika. Tryb czyszczenia pyrolitycznego usunie z piekarnika nawet najmniejsze cząsteczki tłuszczu, zamieniając je w popiół w ciągu półtorej do dwóch godzin. Warto zauważyć, że podczas tej procedury obudowa pieca i powietrze w pomieszczeniu wyraźnie się nagrzewają.
Jeśli chodzi o drzwi, trzeba będzie je czyścić ręcznie. Dlatego najbardziej praktyczną opcją są zdejmowane drzwi, które można czyścić pod bieżącą wodą.
Elementy sterujące i funkcje dodatkowe
Większość konsumentów jest przyzwyczajona do mechanicznego typu sterowania z przełącznikami obrotowymi i standardowymi przyciskami. Jeśli wolisz kuchenkę gazową z piekarnikiem elektrycznym, prawdopodobnie urządzenia te będą wyposażone w panel dotykowy i wyświetlacz, za pomocą którego ustawia się temperaturę, czas gotowania itp.
Na jakie dodatkowe cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze kuchenki gazowej?
- Zapłon elektryczny - wygodna opcja, która pozwala zapalić gaz od elementu piezoelektrycznego lub świeczki elektrycznej; użytkownik takiej kuchenki nie musi szukać zapałek i nie może obawiać się poparzenia.
- Timer - możliwość wskazania czasu włączenia i wyłączenia palników.
- Komora użytkowa - specjalna szuflada do przechowywania przyborów kuchennych.
- Ruszty żeliwne są wielokrotnie mocniejsze od emaliowanych i dlatego są znacznie trwalsze.
- Dodatkowe akcesoria - kilka tacek z różnych materiałów, rożen, itp.
Każda dobrej jakości kuchenka powinna posiadać szereg funkcji, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownika. Są to:
- system sterowania, który odcina dopływ gazu w przypadku, gdy ogień został wypełniony zawartością garnka lub gdy ktoś po prostu zapomniał zapalić palnik;
- wskaźnik ciepła, który pozwala dokładnie określić temperaturę powierzchni i uniknąć poparzeń;
- funkcja blokady panelu sterowania - szczególnie przydatna dla rodziców małych dzieci.
Zanim kupisz kuchenkę gazową z piekarnikiem elektrycznym lub standardową kuchenkę gazową, przeczytaj opinie klientów. Szczególną uwagę należy zwrócić na stopień nagrzania korpusu płyty podczas aktywnego gotowania. Nie można sprawdzić tego parametru bezpośrednio w sklepie, więc opinie konsumentów - do pomocy.
Wnioski
Aby zakup był udany, do wyboru pieca należy podejść krok po kroku. Po pierwsze, zdecyduj się na wielkość techniki. Opcja uniwersalna - piec 50×60 centymetrów z regulowanymi nóżkami. Następnie należy zdecydować o liczbie palników i ich mocy. Kolejnym krokiem jest wybór pieca. Preferujesz konserwatywne metody gotowania? Rozważyć piekarniki gazowe z mechanicznym sterowaniem. Jeśli lubisz kontrolować temperaturę podczas gotowania i często pieczesz w piekarniku mięsa i ryby, dobrym wyborem będą kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym, konwekcją i grillem.
Pamiętaj, że design kuchenki jest drugorzędnym kryterium, o wiele bardziej przydatne jest zwrócenie uwagi na materiały użyte do wykonania korpusu i powierzchni do gotowania. Szklano-ceramiczne lub stalowe płyty grzewcze są trwalsze niż modele emaliowane. Grubość materiału obudowy (zwłaszcza jeśli płyta wykonana jest ze stali) oraz szyba na drzwiach piekarnika są również ważne dla bezpieczeństwa podczas użytkowania.