• Oszczędzaj skutecznie!
img

Jaka pralko suszarka? Suszarka czy pralko suszarka? Podpowiadamy!

Pralko suszarka - czy warto?

Pralko-suszarki to nieocenione i bardzo przydatne urządzenia. Łączą w sobie doskonale dwie funkcje - prania i suszenia. Dzięki czemu nie trzeba kupować dwóch urządzeń. To rozwiązanie idealne dla osób, które mieszkają w niewielkich mieszkaniach w bloku. Jak jednak wybrać dobrze?

Pralko-suszarka vs pralka

Zalety

Sprawdź najnowszykod promocyjny norauto!

 • dwie funkcje w jednym urządzeniu,
 • zajmuje mniej miejsca niż 2 urządzenia,
 • nie trzeba rozwieszać prania na suszarce,
 • proces schnięcia ubrań jest szybki.

Wady

 • Wyższa cena niż w przypadku zwykłej pralki
 • większe zużycie prądu,
 • większy pobór wody.

Pralko suszarka do zabudowy, wolnostojąca

Pralko-suszarki podzielić można na te wolnostojące oraz do zabudowy. W przeciwieństwie do pralek ładuje się je tylko od frontu. W suszarkach stosowane są w nich dwie metody suszenia - kondensacyjna oraz wywiewowa. Z kolei pralko-suszarki pozwalają tylko na suszenie kondensacyjne, a więc zbierają parę wodną do specjalnego pojemnika.

Pralko suszarka - jaka najlepsza?

Zakup pralko suszarki

Ładowność bębna

W przypadku urządzeń tego rodzaju wyróżnia się dwie ładowności, mimo, że bęben jest jeden. W przypadku prania możliwy jest załadunek oraz 5 do 10 kg. Większy bęben przydaje się kiedy prane są m.in. kołdry. Suszenie jest procesem specyficznym, a więc załadunek na ogół jest 2 razy mniejszy niż w przypadku prania. W suszarce zmieści się więc od 2,5 do 6 kg ubrań. Pranie trzeba więc dzielić na dwie części.

Klasa efektywności energetycznej

Pralko-suszarki oznaczaną są jedną a klas z przedziału od A do G. A oznacza oczywiście najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Obecnie w sklepach spotkać można przede wszystkim urządzenia z klasą A i B, bardzo rzadko C. Warto jednak wiedzieć, że pobór energii w przypadku prania jest zbliżony do tego w klasycznej pralce, ale w przypadku suszarki jest znacznie większy.

Klasa efektywności prania

To po prostu skuteczność prania - a więc jak czyste będą ubrania po praniu. Tak samo jak w przypadku efektywności energetycznej stosowana jest tutaj skala od A do G. Na rynku spotkać można w zasadzie niemal tylko urządzenia z klasą A.

Klasa efektywności wirowania

To skuteczność odwirowywania wody z prania, która obliczana jest dla standardowego cyklu prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Stosuje się tu również klasy A-G. W sprzedaży są przede wszystkim urządzenia o klasie B i C.

Prędkość wirowania

Może ona wynosić maksymalnie  do 1600 obr/min. Zdecydowana większość urządzeń pozwala na regulowanie ilości obrotów, a więc można ją dostosowań do rodzaju pranych ubrań. Trzeba jednak pamiętać, że przy stosowaniu suszenia odwirowanie powinno być na poziomie minimum 800 obrotów na minutę.

Pobór wody

Pralko-suszarki, w których został wybrany cykl zarówno prania jak i suszenia zużywają nawet dwa razy więcej wody niż zwykłe pralki.

Pralka do zabudowy

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Poza tym w pralkach można znaleźć również i wiele innych funkcji:

 • funkcja opóźnionego startu - pozwala na włączenie prania o ustalonej godzinie (opóźnienie na ogół do 24 godzin),
 • ilość programów prania - zwykle są to trzy podstawowe programy prania: 60 stopni (ubrania bawełniane mocno zabrudzone), 40 stopni (tkaniny syntetyczne) oraz 30 stopni (tkaniny wełniane). Poza tym ilość programów może być znacznie dłuższa. Niektóre z nich przeznaczone są do prania firanek, koszul czy prania ręcznego,
 • ilość programów suszenia - główne z nich to program do prasowania (ubrania są suche, ale trzeba je wyprasować), program do szafy (ubrania są suche i nie pogniecione). Czasem spotkać można też specjalnie programy antywirusowe, które skutecznie usuwają z ubrań wirusy.
 • autosuszenie - ciekawa funkcja, która przy pomocy czujników określa jak długo ubrania muszą się suszyć,
 • kontrola ilości piany - urządzenie kontroluje ilość tworzonej w czasie prania piany, tak aby efekty były jak najlepsze, a na ubraniach nie pozostały ślady po detergentach,
 • fuzzy logic (automatyka wagowa) - pralka waży wsad i na tej podstawie dobiera odpowiednią ilość wody, prędkość wirowania czy temperaturę.

Najlepsze okazje, sprawdź mustache kod rabatowy

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka

Kupno dwóch oddzielnych urządzeń wiąże się oczywiście ze znacznie wyższymi kosztami niż jednorazowy zakup pralko-suszarki. Poza tym warto wziąć pod uwagę ilość miejsca jaka potrzebna jest na podłączenie dwóch urządzeń. W przypadku małych mieszkań czy domków jednorodzinnych bywa to ciężkie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydają się być pralko-suszarki, które spełniają dwie funkcje jednocześnie. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że hybrydy, a więc urządzenia wielofunkcyjne, cechują się zawsze mniejszą efektywnością czy wydajnością niż zakupione oddzielnie pralka i suszarka.

Czy pralko-suszarka niszczy ubrania?

Sprawdź najnowsze promocje i pobierz about you kod rabatowy

Funkcja suszenia nie niszczy ubrań. Trzeba się jednak stosować do wskazań producenta oraz zachować zdrowy rozsądek. Trzeba też wiedzieć, że określone tkaniny powinno się suszyć w danej temperaturze. Należy więc czytać metki znajdujące się na ubraniach. Tam są odpowiednie zalecenie dotyczące suszenia lub zakaz suszenia mechanicznego.

Zobacz również