Urządzenie zwane blenderem stanowi wspaniałą pomoc każdej pani domu. Blender może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, a do tego nie zajmuje wiele miejsca i jest też dosyć tanim sprzętem.
Istotna więc staje się kwestia - czym kierować się kupując blender oraz do czego właściwie można go użyć i jakie potrawy za jego pomocą przyrządzić?
Blender - zastosowanie
Jeżeli chcielibyśmy coś wymieszać, zmiksować lub rozdrobnić, to jest to urządzenie idealne do tych właśnie celów.
Blender zyskuje też na użyteczności tam, gdzie domownicy z racji młodego bądź podeszłego wieku mają kłopot ze spożywaniem twardego pokarmu.
Przykładowe zastosowanie:
wymieszanie i ubicie ciasta różnego typu
przygotowanie zupy o kremowej konsystencji
rozdrobnienie orzechów, pestek i innych twardych materiałów
przyrządzenie koktajlu, musu lub sorbetu owocowego
Rodzaje blenderów
Blender ręczny
Tego typu blender jest nieduży i nie posiada swojego kielicha. Jest łatwy w użyciu, trzyma się go wygodnie i przeznaczony jest właściwie do pracy przy miksowaniu we wszelkiego rodzaju miskach lub garnkach.
Blender kielichowy
Taki blender jest zdecydowanie większy oraz nieco innej budowy. Posiada bowiem pojemnik zwany kielichem, do którego to wrzuca się elementy spożywcze przeznaczone do rozdrobnienia. Jego plusem jest większa moc i możliwość miksowania twardszych materiałów, a także fakt, iż pracuje samodzielnie, bez udziału naszych rąk.
Blender - jaka moc?
Teoria mówi, że im ta moc jest większa, tym lepiej. Przekłada się to bowiem w prostej linii na maksymalną twardość substancji przeznaczonych do zmielenia. Jeżeli chodzi o blendery ręczne, moc najczęściej przedstawia się w granicach 600 do 700 W, a jeśli mowa o kielichowych - nawet 1500 W.
Blender bezprzewodowy
Da się zauważyć, że bezprzewodowe urządzenia blendujące znajdują wielu nabywców. Wiadomym jest, że kryterium stanowi tu wygoda użytkowania, związana z brakiem krępującego ruchy kabla. Tyle tylko, że coś za coś - takie blendery są wyraźnie słabsze i dysponują mocą rzędu 200 W. Dlatego też wciąż blendery zasilane sieciowo są wybierane częściej, do tego są oczywiście tańsze, z powodu braku wbudowanego akumulatora.
Blender - materiał
Bardzo ważną kwestią jest to, z czego blender został wykonany, przekłada się to bowiem na jego trwałość i użyteczność. Jego górna część, ta, za którą trzymamy zazwyczaj zrobiona jest z tworzywa sztucznego, dla naszej wygody użytkowania. Ta dolna, faktycznie rozdrabniająca, powinna być jednak wykonana z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, dzięki czemu rośnie wytrzymałość blendera, zdolność do rozdrabniania twardszych materiałów i łatwiejsze jego czyszczenie. Tyle, że takie blendery są raczej niestety trochę droższe.
Montaż/Demontaż
Ilekroć użyjemy blendera, ważną sprawą jest jego dokładne umycie. Z tego też powodu, jego końcówka powinna być łatwo demontowalna.
Maksymalny czas pracy
To, o czym często niestety zapominamy to fakt, że blendery mają różny maksymalny czas pracy. Kupując tani blender łatwo więc wpaść w pułapkę polegającą na tym, że urządzenie trzeba co chwilę wyłączać, by ostygło i dopiero wtedy kontynuować pracę. Przy przygotowaniu bardziej skomplikowanego posiłku, takie przerywane użycie zamienia się w prawdziwą męczarnię. Z tego też powodu, zawsze o to dopytujmy bądź sprawdzajmy w instrukcji ten właśnie parametr.
Blender - głośność
Identycznie jak ma to miejsce przy innych sprzętach AGD, istotnym czynnikiem jest odpowiednia kultura pracy. Nie dopuśćmy więc do zakupu sprzętu, który pracuje zbyt głośno, bo może to negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Paradoksalnie, często im mniejsza moc urządzenia tym większa jego głośność.
Wygoda użytkowania
Z racji tego, że opisywane urządzenia najczęściej trzymane są w dłoni, ważnym elementem jest pewny i wygodny uchwyt, najlepiej z powierzchnią antypoślizgową.
Noże
Rozdrabniające ostrza bywają w blenderach albo dwuskrzydłowe, albo też czteroskrzydłowe i jak nietrudno się domyślić, to te drugie pozwalają na pracę z większą mocą i komfortem. Dodatkowym atutem może być fakt wymienności ostrzy, dzięki któremu zyskujemy nowe funkcje.
Funkcje Blenderów
Regulacja prędkości
Jest to ważna funkcja, dzięki której nie jesteśmy skazani na stałą prędkość działania, a zamiast tego możemy ją regulować w zależności od potrzeb. Skala regulacji bywa kilkustopniowa, a czasami nawet kilkunastostopniowa.
Płynne regulowanie prędkości
Niektóre blendery, zamiast skokowej regulacji obrotów, pozwalają na płynną regulację tego parametru, za pomocą przycisków + i - lub podobnych.
Funkcja turbo
Odpowiada za momentalne wejście blendera w tryb najwyższych obrotów.
Dostępne końcówki i akcesoria do blenderów
Dosłownie każdy, nawet najtańszy blender posiada podstawową końcówkę miksująco-rozdrabniającą. Z racji jednak wysokiej konkurencji w segmencie tego typu produktów, często do zestawów dodawane są przydatne dodatki i zamienniki:
Rozdrabniacz
Rozdrabniacz to specjalny pojemnik, w którym umieszcza się jedynie część silnikową i dodatkowo specjalne noże do rozdrabniania wyjątkowo twardych elementów. Jeżeli jednak chcielibyśmy rozdrabniać kostki lodu, musimy się upewnić, czy nasze ostrza podołają temu zadaniu.
Końcówka do ubijania
Taka końcówka sprawia, że gotowanie jest przyjemniejsze i łatwiejsze, pomaga bowiem ubijać pianę, czego nie trzeba już robić ręcznie. Można dzięki niej także mieszać i wyrabiać lekkie ciasto.
Końcówka do spieniania mleka
Te akcesorium z kolei przyda się wszystkim amatorom kawy, dzięki czemu będą oni w stanie wykonać pyszną latte.
Rozdrabniacz - blender
Dodatkowy pojemnik nie jest oczywiście tak niezbędny w momencie, gdy pożywienie rozdrabniać możemy w jakiejkolwiek miseczce bądź w garnku, ale na pewno przydatne okaże się wytłoczenie na jego brzegach użytecznej miarki.