Zmywarki do naczyń są już dzisiaj niemalże standardowym elementem wyposażenia naszych domów, a raczej naszych kuchni. Korzystanie z nich po prostu zwalnia nas z konieczności ręcznego mycia naczyń, a jest to czynność generalnie zajmująca wyjątkowo dużo czasu. Nie można też z pewnością zapominać o jak najbardziej racjonalnych przesłankach, ponieważ zmywarka może per saldo okazać się wyjątkową oszczędnością, a w praktyce służy też jako miejsce chowania brudnych naczyń przed naszym wzrokiem, zanim zostaną umyte. Popularność zmywarek sprawiła, że rynek zalewany jest najróżniejszymi modelami przeróżnych producentów.
Wielkość urządzenia
Wybierając wielkość zmywarki do naszego domu musimy kierować się kilkoma zasadami. Pod uwagę musimy brać przede wszystkim to, ile osób jest w domu i jak często gotuje się dla nich wszystkich razem. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zmywarka będzie obsługiwała jakieś większe imprezy towarzyskie organizowane w domu oraz czy mamy w domu dużo naczyń, które będą się potem piętrzyły.
Mając już odpowiedzi na te pytania, możemy wybierać spośród kilku typów wielkości. Są to zmywarki na cztery, dziwić lub dwanaście kompletów naczyń. Oprócz tego znajdziemy jeszcze oczywiście wiele nietypowych rozmiarów, ale te trzy to rozmiary najczęściej spotykane. W ramach takiego zestawu widzi się najczęściej talerz głęboki, talerz płytki i talerz deserowy oraz filiżankę ze spodeczkiem i sztućce.
Pralka do zabudowy lub wolnostojąca
Zmywarka może być w formie urządzenia do zabudowy w meblach kuchennych lub jako wolnostojące urządzenie. Urządzenia do zabudowy mają najczęściej szerokość 45 lub 60 centymetrów i mają rozprowadzenie przygotowane do zamontowania go zabudowanym systemie. Istnieje też zazwyczaj możliwość dobrania drzwiczek tak, by pasowały do naszego wnętrza.
Urządzenia wolnostojące nie stanowią większej tajemnicy i stawia się je w kuchni tak samo jak lodówkę. Potrzebny jest oczywiście dostęp doi energii elektrycznej i wody. Najczęściej zmywarka jest ustawiana w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka. Niektóre zmywarki tego typu także określa się mianem do zabudowy (zmywarki wolnostojące do zabudowy). W ich przypadku oznacza to, że można je wygodnie wsunąć pod blat. Górna część jest schowana pod blatem, a front prezentuje się normalnie, fabrycznie.
Klasa energetyczna i klasa hałasu
Możliwości przestrzenne to warunek konieczny, bo jeśli nam się zmywarka nie zmieści, inne kwestie nie mają większego znaczenia. Jeśli jednak się upewnimy, że nie będzie problemu z pomieszczeniem zmywarki, można postawić na urządzenie o interesujących nas parametrach. Najważniejszym z nich jest zużycie energii, chociaż trzeba mieć na uwadze, że zmywarka nie pracuje za często, więc nie ma takiego wpływu na koszty rachunek za prąd jak lodówka. Klasę energetyczna produktu znajdziemy na jego tabliczce znamionowej i po prostu na etykiecie w sklepie. Ma ona charakter kolejnych liter alfabetu rosnąco od G do A, gdzie G to bardzo słaba efektywność, a A to znakomita oszczędność. Każda z klas może posiadać także + lub więcej plusów przy literze klasy, co oznacza efektywność o 10% lepszą od tej wyznaczonej dla danej klasy. Jest to szczególnie ważne dla urządzeń o klasie powyżej A, czyli np. A+. Nota bene, osobno opisywana jest klasa mycia i klasa suszenia. Najlepiej jest oczywiście mieć urządzenia o wszystkich klasach A, ale niższe klasy też sobie poradzą i będą miały problemy tylko z najbardziej brudnymi naczyniami.
Zmywarki nie pobierają dużo wody. Przeciętne mycie to od 11 do 18 litrów wody, a tańsze modele zużywają do 25 litrów.
Warto jest zwrócić uwagę także na klasy hałasu. Typowe urządzenie generujące około 50dB hałasu średnio nadaje Siudo zmywania wieczorami. Lepsze urządzenia mają poziom hałasu poniżej 45dB i to już jest poziom akceptowalny wieczorami.
Program prania
Zmywarki zazwyczaj posiadają do sześciu programów, które są dostosowane do konkretnego rodzaju zabrudzeń. Mogą to być programy wstępne, zasadniczego zmywania, zmywania intensywnego itp. Różne bardziej zaawansowane funkcje zależą od producentów i zazwyczaj mają unikalne nazwy dla każdego sprzętu.
Fuzzy Logic
Zmywarki z tą funkcją to zmywarki smart, które są w stanie samodzielnie określać, jaka jest ilość naczyń w urządzeniu i jak intensywnego mycia potrzebują. Celem jest oczywiście minimalizowanie zużycia energii oraz wody przy upewnieniu się, że jakość mycia będzie odpowiednia.
Aquasafe
Funkcja aquasafe ma za zadanie ochronić kuchnię na wypadek uszkodzenia zmywarki. W takim przypadku zmywarka ochroni dom przed zalaniem wypompowując wodęi wyłączając się.
Aquastop
Aquastop ma bardzo podobne działanie, ale chroni przed wydostaniem się wody na przykład z węża doprowadzającego wodę do urządzenia.
Anti-bacteria
Dodatkowa funkcja czyszczenia pozwalająca na sterylizację naczyń na poziomie 99,9% bakterii.
Bio
Funkcja oszczędnego mycia naczyń przy niskiej temperaturze wody.
Eco
Program wykorzystujące specjalne nowoczesne enzymy radzące sobie z zabrudzeniami, do których zazwyczaj potrzeba intensywnego mycia.