• Oszczędzaj skutecznie!
img

Jaki grill elektryczny wybrać? Otwieramy sezon grillowy!

Grillowanie na zewnątrz nie zawsze jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować ze smaku tak przygotowanych potraw. Obecnie wielu producentów ma w swojej ofercie elektryczne grille, których można używać w mieszkaniu.

Choć uzyskany dzięki nim smak nie zawsze jest taki sam jak w przypadku grilli tradycyjnych, jednak nie można lekceważyć ich podstawowej zalety, jaką jest możliwość grillowania przez cały rok.

Rodzaje grilla elektrycznego

Wbrew powszechnej opinii, także grille elektryczne mogą mieć różne rodzaje. Można wyróżnić cztery podstawowe typy - warto poznać różnice pomiędzy nimi przed zakupem idealnego modelu.

Grill z regulowanym rusztem

Grill ten ma prostą budowę - składa się przede wszystkim z odkrytej grzałki i rusztu. Zaletą takiej budowy jest szybkość działania urządzenia, wadą – trudności w jego czyszczeniu. Grill ten wyróżnia się również wielkością – jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią przygotowywać jednocześnie wiele dań.

Grill z płytą

Grill ten zamiast rusztu ma płytę teflonową. Dzięki temu konserwacja urządzenia jest niezwykle prosta, tym bardziej, że tłuszcz zbiera się zwykle w specjalnym naczyniu. To urządzenie ma dużą powierzchnię, dlatego przygotowanie kilku grillowanych potraw jest bardzo wygodne.

Raclette grill

Ten grill ma okrągłą formę, pod którą znajdują się mini patelnie. Taka budowa urządzenia pozwala na przygotowanie nie tylko grillowanych, ale również smażonych potraw. Mini patelnie mogą być przydatne na przykład do usmażenia jajek lub podgrzania sera.

Czasem można spotkać się z innym podziałem - ze względu na wielkość urządzenia. Wtedy też można wyróżnić:

szaszlyki

Grille stołowe to małe urządzenia, które świetnie sprawdzą się w domowej kuchni na co dzień.

Grille stojące są znacznie większe i przeznaczone na duże grillowania. Używa się ich raczej na zewnątrz, na przykład na balkonie. Należy jednak pamiętać, że pomimo podobieństw w budowie do tradycyjnych grilli, stojący grill elektryczny nadal potrzebuje dostępu do źródła zasilania.

Patelnia grillowa czy grill elektryczny?

Zarówno patelnia grillowa jak i grill elektryczny mają swoich zwolenników. Grill elektryczny jest zazwyczaj prostszy w użytkowaniu, ponieważ jedzenie nie pozostaje na ruszcie lub płycie w takim stopniu jak w przypadku patelni grillowej. To znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie danej powierzchni. Ponadto elektryczny grill stojący może być używany również na świeżym powietrzu bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń.

Na co zwracać uwagę?

Grill elektryczny - jaka moc?

Choć obecnie moc urządzeń przestaje być tak bardzo istotna, to jednak nadal w przypadku grilli elektrycznych lepiej wybierać urządzenia o większej mocy. Daje to gwarancję, że urządzenie szybciej się nagrzeje i smażenie potraw nie będzie wymagało zbyt dużej ilości czasu.

Włącznik

W przypadku niektórych modeli grilli elektrycznych brak jest przycisku, który umożliwia szybkie włączenie i wyłączenie urządzenia. Może stanowić to problem w przypadku, gdy dostęp do gniazdka elektrycznego jest utrudniony. Szybkie wyciągnięcie wtyczki urządzenia z gniazdka może być trudne na przykład w przypadku nieco zabrudzonych tłuszczem dłoni. Dlatego lepiej zdecydować się na grill elektryczny z włącznikiem.

Grill elektryczny z pokrywą

Pokrywa w przypadku grilla elektrycznego daje gwarancję szybszego przygotowywania niektórych potraw. Warto zdecydować się na tę dodatkową funkcjonalność.

Regulacja temperatury

Oprócz tak istotnego elementu jak włącznik, grill elektryczny powinien posiadać również regulację temperatury. Pozwala to na idealne przygotowanie potraw, ponieważ wiele z nich wymaga zastosowania niższej temperatury.

kfc kod rabatowy

Grill otwarty czy zamknięty?

Standardowy grill otwarty można niekiedy zastąpić grillem zamkniętym. Tego typu urządzenie daje możliwość opiekania jedzenia jednocześnie z obu stron, podobnie jak dzieje się to w przypadku opiekacza. Taki grill jest przeznaczony dla osób, które niekoniecznie chcą tradycyjnie grillowanych dań, chcą za to mieć wielofunkcyjne urządzenie, w którym można przygotować nie tylko mięso, ale i kanapki.

Łatwość czyszczenia

W czasie wybierania odpowiedniego modelu grilla elektrycznego warto zwrócić uwagę na to, czy łatwo będzie go wyczyścić. Tak dzieje się w przypadku modeli składających się z części, które można myć w zmywarce.

Jak korzystać z grill elektryczny?

Skorzystanie z grilla elektrycznego wymaga jedynie kawałka stabilnej powierzchni i dostępu do źródła zasilania.

Zobacz również