• Oszczędzaj skutecznie!
img

Jak wybrać czajnik elektryczny: przydatne wskazówki dotyczące udanego zakupu

Сzajnik elektryczny - najprostsze urządzenie spośród wszystkich sprzętów kuchennych. Urządzenie powinno podgrzewać wodę szybko i, jeśli to możliwe, przy minimalnym poziomie hałasu. To jest cała funkcjonalność. Ale nowoczesne czajniki potrafią o wiele więcej: podgrzewać wodę do określonej temperatury, chronić przed kamieniem, blokować pokrywkę lub wyłączać się w przypadku przedwczesnego zdjęcia z podstawy lub braku wody. Trzeba więc wiedzieć, jak prawidłowo wybrać czajniki elektryczne, jeśli liczymy na długowieczność i sprawne działanie urządzenia.

Jak wybrać czajnik elektryczny?

Najłatwiej jest wybrać taki czajnik, który będzie się podobał wizualnie. Nie ma jednak gwarancji długiego życia w ten sposób. Jeśli jesteś zainteresowany niezawodną techniką, która będzie trwała przez kilka lat i będzie dobrze wykonywać swoją pracę, radzimy zwrócić uwagę na

  • materiał korpusu;
  • pojemność statku;
  • pojemność urządzenia;
  • cechy podstawy i elementu grzejnego.

Zajmijmy się każdym z punktów bardziej szczegółowo, abyś wiedział, jak odróżnić dobry czajnik elektryczny.

Korpus 

Korpus czajników elektrycznych wykonany jest z:

  • Tworzywo sztuczne - łatwy w pielęgnacji i praktyczny materiał o przystępnej cenie;
  • szkło - minimalistyczne i przejrzyste modele, które wymagają dużo pielęgnacji;
  • Metal - niezawodny i trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne; główna wada - znaczne ogrzewanie podczas gotowania (jeśli nie ma izolacji termicznej);
  • Ceramika - klasyczna wersja ze zdejmowaną pokrywką dla fanów estetyki retro; z wad - stosunkowo duża waga i brak skali napełnienia.

Jak wybrać czajnik elektryczny, jeśli budżet jest ograniczony, ale mimo to chcesz kupić trwałe urządzenie o nowoczesnym wzornictwie? Niezła opcja - model z żaroodpornego plastiku. Wśród urządzeń z tworzywa sztucznego można znaleźć produkt o odpowiednim wzornictwie: w tej kategorii jest najszersza gama modeli.

Jeśli zależy Ci na trwałości, kontroli poziomu wody i eleganckim wyglądzie, postaw na szkło. Takie urządzenia wyglądają stylowo i szybko podgrzewają wodę, ale użytkownicy muszą regularnie dbać o czystość i przejrzystość szklanej kolby.

Twoim priorytetem jest wytrzymałość i trwałość? Następnie należy zwrócić uwagę na czajniki stalowe. Jedyną wadą jest zapach metalu na początku użytkowania.

Chcesz, aby Twój czajnik pracował jak najciszej i jesteś gotowy poczekać kilka dodatkowych minut na podgrzanie wody? Zwróć uwagę na czajniki ceramiczne. Urządzenia te zazwyczaj urzekają swoim retro malowanym wzorem, jak również łatwością pielęgnacji.

Jak widać, każdy materiał ma swoje wady i zalety. Często producenci starają się osiągnąć najlepsze cechy urządzeń poprzez łączenie materiałów. W ofercie znajdują się na przykład modele z plastikową lub metalową pokrywą i szklaną kolbą. W przypadku kombinowanych czajników elektrycznych, należy szczególnie uważnie ocenić integralność i trwałość konstrukcji.

Skoro mowa o korpusie czajnika, warto powiedzieć kilka słów o pokrywie. Główne wymagania dotyczące pokrywy - duży kąt otwarcia, który pozwoli wlać wodę do czajnika bez żadnych problemów, a także niezawodny mechanizm otwierający. Najczęściej otwiera się je przez naciśnięcie dźwigni lub przycisku. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć model z całkowicie zdejmowaną pokrywą - wybierz go. Pokrywy takie nie zawierają ruchomych części, co oznacza, że będą służyć jak najdłużej.

Pojemność wodna i skala

Podjęcie decyzji o objętości jest proste. Należy obliczyć, ile osób będzie korzystało z urządzenia. Uniwersalna pojemność, która jest odpowiednia dla dwóch osób to 1,7 litra. Jeśli potrzebujesz czajnika dla dużej rodziny lub zespołu roboczego w biurze, wybierz urządzenie o pojemności trzech litrów. Dla podróżników istnieje osobna kategoria - czajniki podróżne o małej objętości (2-3 filiżanki).

Obliczyć wymaganą objętość wody do gotowania za pomocą skali poziomu wody. Jeśli często podgrzewasz pewną ilość płynu, wybierz urządzenia ze szklaną kolbą i prostym oznaczeniem. Inną opcją jest przyklejona przezroczysta skala wykonana z tworzywa sztucznego. Ale tutaj jest jedna istotna wada: szew klejowy jest mniej lub bardziej podatny na zużycie. Jak tylko szew zacznie przeciekać, czajnik zacznie przeciekać. Bardziej niezawodna skala jest wykonana w formie bańki i po prostu komunikuje się z głównym naczyniem, ale możliwość wycieku nadal istnieje. Jeśli więc wskaźnik poziomu wody jest dla Ciebie bardzo ważny, najlepszym wyborem będzie czajnik szklany.

Stoisko

Prawie wszystkie podstawki do czajników elektrycznych są wykonane z tworzywa sztucznego. Czasami jako powłokę ochronną stosuje się metal. Styk umieszczony jest w centralnej części podstawki, dzięki czemu urządzenie można postawić na podstawce z każdej dogodnej strony. Zaawansowane modele czajników mogą mieć elementy sterujące na podstawie.

Jak wybrać czajnik z wysokiej jakości podstawą? Upewnij się, że stojak jest wyposażony w nóżki dla pewnego zamocowania i posiada specjalne szczeliny do nawijania nadmiaru długości drutu. Jeśli nie jesteś szczególnie uważny i precyzyjny w swoich ruchach, lepiej nie wybierać stojaka z przyciskami, ponieważ można je łatwo uszkodzić lub niechcący rozlać. Z drugiej strony, można rozwiązać problem bezpieczeństwa, wybierając wodoodporne przyciski dotykowe, które są chronione przed przypadkowym naciśnięciem.

Moc

Poziom mocy określa szybkość gotowania wody. Moc może się wahać od jednego do trzech kilowatów. Im większa pojemność czajnika - tym większa moc urządzenia. W końcu do zagotowania imponującej ilości wody potrzeba więcej energii.

Warto zaznaczyć, że duża moc czajnika elektrycznego nie zawsze jest najlepszym wyborem. Rzecz w tym, że bardzo mocne modele nie są kompatybilne ze starym okablowaniem. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wybierz czajniki elektryczne o maksymalnej mocy 2 kilowatów.

Element grzejny

Wcześniej w sprzedaży były głównie czajniki z otwartym elementem grzejnym. W takich modelach element grzewczy był widoczny gołym okiem, zasada działania takich czajników niewiele różniła się od zwykłego czajnika do gotowania. Mycie czajników z otwartym elementem grzejnym jest trudniejsze, ale takie urządzenia są stosunkowo krótkotrwałe.

Nowoczesny asortyment składa się w większości z modeli o zamkniętej konstrukcji i płaskim dnie. Element grzejny znajduje się pod spodem urządzenia, dzięki czemu nie ma kontaktu z wodą. Dzięki temu element grzewczy nie ulega zaplamieniu, a czajnik dłużej zachowuje swoje właściwości.

Najbardziej innowacyjną i najdroższą opcją jest ogrzewanie indukcyjne. Czajnik indukcyjny posiada coś w rodzaju mini palnika z wentylatorem. Indukcyjny element grzejny zaczyna działać w momencie zetknięcia się ze stalową podstawą urządzenia. Zaletą takich czajniczków jest to, że można je myć w zmywarce.

Filtr

Aby mieć pewność, że w kubku z ulubionym napojem nie osadzi się kamień, producenci wyposażają czajniki elektryczne w filtry. W większości przypadków filtr jest wymienną płytą z siatki nylonowej. Istnieją jednak droższe i trwalsze filtry wykonane z metalu lub pozłacane.

Zdarza się, że czajnik wyposażony jest w "niewyjmowalny" filtr z dużymi otworami. Takie otwory nie są przeznaczone do ochrony przed kamieniem. W rzeczywistości jest to urządzenie do wytwarzania dodatkowego ciśnienia wewnątrz czajnika i otwierania pokrywy po zagotowaniu wody.

Funkcje dodatkowe

Zaawansowane modele czajników wyposażone są w dodatkowe funkcje. Urządzenia takie posiadają elektroniczny panel sterowania i wyświetlacz. Z pomocą technologii możliwe jest podgrzanie wody do żądanej temperatury z dokładnością do jednego stopnia i utrzymanie poziomu ogrzewania przez określony czas. Osobną kategorię stanowią urządzenia inteligentne, którymi można sterować za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych.

Inną dodatkową opcją czajnika elektrycznego jest wbudowany zaparzacz. Użytkownik musi jedynie wlać wodę, umieścić napar w specjalnej komorze i nacisnąć przycisk, a technika sama zaparzy herbatę. Jeśli masz małe dzieci, miło będzie mieć funkcję blokady pokrywy, gdy czajnik jest włączony i izolator termiczny, aby zapobiec poparzeniu.

Dobrze jest, jeśli czajnik posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję wyłączenia w przypadku przedwczesnego zdjęcia z podstawy i braku wystarczającej ilości wody. Osoby, którym zależy na estetyce w procesie podgrzewania wody, powinny zwrócić uwagę na modele z podświetleniem. Te ostatnie mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną lub informować kolorem o temperaturze podgrzewania wody.

Mówiąc o rozszerzonej funkcjonalności czajników elektrycznych, należy wspomnieć o termopocie. Jest to urządzenie hybrydowe, które łączy w sobie możliwości czajnika i termosu. Pojemność zbiornika takiego czajnika może osiągnąć sześć litrów, ale moc technologii jest niewielka - maksymalnie jeden kilowat. Ale do dyspozycji posiadaczy termopotów jest kilka trybów temperatury, opóźniony start oraz pompka (nie trzeba ręcznie napełniać wodą).

Wnioski

Który czajnik elektryczny jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie będzie różna w zależności od wymagań kupującego. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zdecydować się na materiał korpusu i design, a następnie wybrać optymalną moc i objętość.

Czy parzysz herbatę ściśle według przepisu, czy często podgrzewasz wodę do jedzenia dla dziecka? Szukaj zaawansowanych modeli z panelem sterowania i wieloma ustawieniami temperatury. Przydatna jest również ochrona przed przegrzaniem oraz łatwy w użyciu uchwyt. Przed zakupem warto potrzymać czajnik w ręku i ocenić komfort użytkowania. Może Ci się bardzo podobać design czajnika ceramicznego, ale okaże się, że jego waga jest dla Ciebie zbyt duża.

Zobacz również