Wynalezienie kuchenki mikrofalowej datuje się na 1947 rok. Pojawiać się w domach zaczęły w latach 70. Od tego czasu ich popularność na całym świecie rosła i dziś wielu z nas nie wyobraża sobie już bez nich życia.
Jak działa mikrofalówka?
Kuchenka mikrofalowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje działanie mikrofal. Wprawiają one w drgania cząsteczki wody, które uderzając o siebie, wytwarzają ciepło. Tym sposobem mikrofalówka podgrzewa żywność. Pod tym względem także każda mikrofalówka działa tak samo.
Kuchenka mikrofalowa — budowa
Mikrofalówki zasadniczo nie różnią się też od siebie budową. Wszystkie posiadają komorę, w której umieszczamy potrawy i przeszklone drzwiczki z wbudowaną siatką. Wyróżniamy kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy.
Mikrofalówka / Kuchenka mikrofalowa do zabudowy
W sprzedaży znajdziemy kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy. Co wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji. Zabudowana mikrofalówka wygląda w kuchni bardziej estetycznie, docenią tę możliwość zatem perfekcjoniści i entuzjaści spójnych, przemyślanych wnętrz.
Tego typu kuchenki charakteryzuje też zazwyczaj wysoka jakość materiałów i wykonania, ale wiąże się to niestety z wyższą ceną. Warto pamiętać, że także czyszczenie takiej mikrofalówki może być utrudnione, a jej umiejscowienie musi spełniać ścisłe standardy w zakresie chociażby przepływu powietrza.
Jaka kuchenka mikrofalowa?
Mimo tego, że zasada działania i budowa wszystkich mikrofalówek jest taka sama, różnią się one kilkoma parametrami, które warto przemyśleć przed zakupem. Pierwszym z nich jest rozmiar i pojemność kuchenki. W sklepach znajdziemy zarówno modele o pojemności 15 l, jak i nawet 40 l. Małe mikrofalówki sprawdzą się do codziennego podgrzewania potraw dla jednej lub dwóch osób. Ich niewątpliwą zaletą są też niewielkie gabaryty, zmieszczą się zatem nawet w ciasnej kuchni.
Warto rozważyć zakup większego modelu, jeśli poza podgrzewaniem potraw, planujemy w mikrofalówce również przyrządzać całe dania oraz jeśli dysponujemy większą ilością miejsca w kuchni czy na blacie. W mniejszej wersji bowiem przykładowo przygotowanie ciasta czy pieczonego kurczaka może być niemożliwe.
Kuchenki mikrofalowe różnią się też sposobem sterowania. Metoda mechaniczna stosowana jest w najtańszych modelach. Wymaga on od nas ręcznego ustawienia czasu i mocy działania mikrofalówki, przez co jej precyzyjne stosowanie może być utrudnione. Takie modele można jednak nabyć już nawet za niespełna 200 zł, jest to zatem proste rozwiązanie na niemal każdą kieszeń.
Nieco droższe modele wyposażone są w mniej lub bardziej zaawansowany panel elektroniczny, pozwalający na wybór odpowiednich funkcji, a także typu czy wagi potrawy. Na tej podstawie urządzenie samo dobiera moc i czas działania.
Najbardziej nowoczesne i najdroższe mikrofalówki posiadają zaś tak zwaną automatykę wagową. Urządzenie takie wyposażone jest w czujniki, które ważą potrawę, co pozwala na automatyczny dobór mocy i czasu grzania.
Kolejną cechą, która różnicuje mikrofalówki, jest ich maksymalna moc. Najczęściej spotyka się modele o mocy od 700 do 1000 W. Urządzenia dodatkowo wyposażone w funkcję grilla, mogą mieć moc aż do 1300 W. Moc determinuje oczywiście szybkość podgrzania czy przyrządzenia dania, jednak ustawienie zbyt dużej mocy może skutkować wysuszeniem lub przypaleniem potrawy. Większa moc to także krótszy czas pracy i, co za tym idzie, mniejszy pobór energii elektrycznej.
Kuchenki mikrofalowe różnią się także między sobą sposobem wykończenia wnętrza. Najtańsze, emaliowane są łatwe w czyszczeniu i wpływają korzystnie na szybkość podgrzewania potraw. Powierzchnie emaliowane jednak dosyć łatwo ulegać mogą zarysowaniom, które to z kolei prowadzić mogą do rdzewienia wnętrza mikrofalówki.
Urządzenia ze stali nierdzewnej są zaś trwalsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak nie tylko droższe, ale też i trudniejsze w utrzymaniu w czystości.
Najdroższym rozwiązaniem jest wnętrze pokryte powłoką ceramiczną. Taka powierzchnia jest zarówno trwała i wytrzymała, jak i łatwa w czyszczeniu.
Funkcje kuchenki mikrofalowej
Kuchenki mikrofalowe oferują szereg przydatnych funkcji. Warto przyjrzeć się im przed zakupem, aby wybrać najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb model. Większość z nich, poza podgrzewaniem, oferuje rozmrażanie. Ponadto istnieją mikrofalówki wyposażone w grill, który znacznie poszerza spektrum działania tego urządzenia. Spotkać możemy też na przykład funkcję crisp, która wpływa na chrupkość potraw, a także gotowanie na parze czy termoobieg, które czynią z kuchenki mikrofalowej wielofunkcyjne urządzenie, nadające się do przygotowania wielu potraw. Niektóre modele oferują też opcję kombi, czyli użycie dwóch funkcji jednocześnie, na przykład grilla i mikrofali.
Wszystkie kuchenki mikrofalowe wyposażone są też w funkcję bezpieczeństwa — to znaczy wyłączają się automatycznie przy otwarciu drzwiczek. Niektóre posiadają też blokady chroniące dzieci.
Czy kuchenka mikrofalowa jest szkodliwa?
Wciąż w niektórych panuje przekonanie, jakoby mikrofalówki emitowały szkodliwe dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne. Najnowsze badania stanowią jednak, że kuchenki mikrofalowe są całkowicie bezpieczne. Także potrawy przygotowane czy podgrzewane w ten sposób nie mają żadnych szkodliwych właściwości, nie tracą również składników odżywczych. Dania z mikrofalówki są zatem tak samo wartościowe, jak te przygotowane w piekarniku czy garnku.
Warto jednak znać i stosować się do zasad bezpieczeństwa, związanych ze stosowaniem mikrofal. Zasady te zawarte są w instrukcji obsługi każdego urządzenia. Przede wszystkim do przygotowywania i podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej używać należy odpowiednich naczyń i pojemników, które nie odbijają fal. Absolutnie nie wolno wkładać do mikrofalówki aluminium, ponieważ może to spowodować pożar. Należy też utrzymywać wnętrze i drzwiczki urządzenia w czystości, tak by ich zamknięcie było szczelne. Warto pamiętać też, by nie wkładać do mikrofalówki nic w szczelnie zamkniętym pojemniku, wytworzona bowiem podczas jej pracy para wodna może rozsadzić naczynie.