• Oszczędzaj skutecznie!
img

Jak wybrać żelazko i je konserwować?

Zakup AGD to zawsze nie lada wyzwanie. Trzeba wybrać firmę, zastanowić się nad parametrami sprzętu i budżetem, który zamierzamy przeznaczyć. Gdy już mamy to co potrzebujemy warto wiedzieć jak należy dbać o sprzęt by ten służył nam jak najlepiej i najdłużej.

Żelazko – małe AGD bez którego nie możemy się obejść

Chyba każdemu trudno sobie wyobrazić życie bez żelazka. Nie mając pralki zawsze możemy uprać koszulę w pralkomatach, bądź powierzyć ją firmie, która się tym zajmuje. Jednak, żeby biegać z każdą rzeczą tylko w celu odprasowania wydaje się to być mało ekonomiczne. Nawet studenci prędzej czy później nie mogą obyć się bez niego. Dlatego w niemal każdym domu możemy znaleźć ten niewielki, aczkolwiek niezbędny artykuł małego AGD.

Żelazko parowe - zalety

Ten model to już niemal standard. W mało, którym domu znajdziemy jeszcze żelazka, które prasują tylko za pomocą wysokiej temperatury. Jeśli chodzi o te nowsze – parowe to można wyróżnić ich dwa typy: z pojemniczkiem na wodę i te najnowszej technologii wyposażone w generator pary. Te małe urządzenia parowe działają na zasadzie wyrzucenia pary i przede wszystkim zapewniają nam wygodę w użyciu. Jeśli sprzęt jest naprawdę niezłej jakości to wystarczy, że przejedziemy tylko jedną stronę ubrania i wszystko będzie pięknie wygładzone. Kolejna istotna zaleta to fakt, że żelazka parowe są dobre nawet do najdelikatniejszych tkanin. Możemy prasować bez obawy o uszkodzenie ubrania. Wszystkie te zalety powodują, że spędzamy dużo mniej czasu na prasowaniu, a to przecież najważniejsze, bo mało kto oddaje się tej czynności z pasją i chęcią.

Żelazko Philipis, żelazko Bosh, czy Tefal – oto jest pytanie!

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnych firm, które zajmują się produkcją żelazek. Od polskich poprzez zagraniczne. Prześcigają się one w wymyślaniu coraz to nowszych i przyciągających wyglądem sprzętów. Jest to oczywiście korzystne dla klienta, ale w tym zatrzęsieniu trudno zdecydować się na konkretną markę i produkt. Przede wszystkim należy określić najpierw swoje parametry. Począwszy oczywiście od budżetu jaki zamierzamy przeznaczyć. Potem zastanówmy się o jakiej mocy i zakresie temperatury żelazka potrzebujemy. Dzięki dużej mocy urządzenie szybciej osiągnie pożądaną temperaturę. Może to trwać kilkanaście sekund, albo nawet kilka minut przy żelazku o małej mocy. Kolejne parametry to głównie kwestia komfortu i łatwiejszej obsługi. Rodzaj spryskiwacza, blokada kapania, funkcja samooczyszczania, czy rączka antypoślizgowa to dodatkowe gadżety, które podnoszą cenę sprzętu. Jeśli już zdecydujesz się na parametry to wybór firmy będzie dużo łatwiejszy. Wszystkie renomowane marki mają zbliżoną jakość sprzętu. Przed zakupem najlepiej zapoznać się z opiniami innych użytkowników danego modelu.

czyszczenie żelazka

Jak wyczyścić żelazko? - Podstawowe zasady

Gdy już mamy swój sprzęt warto pamiętać o jego konserwacji tak by posłużyło nam jak najdłużej. Jeśli substancja, która przywarła nam do żelazka jest woskowa należy nastawić go na najwyższa temperaturę i prasować gazetę tak długo aż osad zejdzie całkowicie. Jeśli przywarło coś oleistego trzeba przetrzeć suchą i zimną płytę amoniakiem. Dobrym sposobem na czyszczenie jest ocet. Suchą szmatką z octem i ewentualnie dodatkiem sody oczyszczonej na poważniejsze zabrudzenia przecieraj płytę. Brud nagromadzony w otworach na parę najlepiej usuwać patyczkami kosmetycznymi. Aby wyczyścić zbiornik na wodę wlej do niego ocet z wodą, wymieszane w proporcjach 1:1. włącz żelazko. Pozwól, żeby parowało przez około pięć minut. Potem powtórz czynność z użyciem tylko wody dzięki temu pozbędziesz się pozostałości po occie.

Jak odkamienić żelazko?

Do usunięcie osadu z kamienia i wapnia najlepiej używać szklanki ciepłej wody z dodatkiem 4 łyżeczek kwasu cytrynowego. Dobrze rozmieszać. Wlać roztwór do pojemnika i włączyć żelazko na maksymalną temperaturę. Wyłączyć urządzenie i po kwadransie włączyć z funkcją parowania. Przeprasować żelazkiem jakąś starą, zniszczoną szmatkę i sprawdzić czy para nadal jest brudna. Jeśli tak to powtórzyć cały proces od początku. Gdy osiągniemy zamierzony efekt należy wlać czystą wodę i przy najwyższej temperaturze nasze żelazko się oczyści. Dysze również przepłukać czystą wodą.

Powyższe zasady są bardzo istotne jeśli chcemy zachować nasze żelazko w dobrym stanie na dłużej. Warto regularnie go czyścić i odkamieniać. Bo nawet jeśli kupimy najdroższy sprzęt, ale nie będziemy o niego dbać to po jakimś czasie nie będzie od w odpowiedni sposób spełniał swoich funkcji.

 

Zobacz również