Do niedawna płyty indukcyjne były drogie, co przekładało się na ich niewielką popularność. Dzisiaj są powszechne i coraz chętniej kupowane. Jak działają? Pod szklaną płytą znajdują się cewki indukcyjne, które wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które z kolei wytwarza ciepło w naczyniu wykonanym ze stali ferromagnetycznej
Płyta indukcyjna – zalety użytkowania
Płyty indukcyjne są na pewno rozwiązaniem ekonomicznym, gdyż ciepło wytwarzane jest tylko w garnku, a nie na całej płycie. Są one w stanie rozpoznać wielkość naczynia i dopasować do niego wielkość powierzchni grzania. Dzięki temu, że ciepło wytwarza się jednie w garnku, płyta jest cały czas chłodna, znika więc ryzyko poparzenia się. Ponadto kuchenka nie włączą się po położeniu przypadkowego przedmiotu. Na płycie indukcyjnej stosować można bowiem tylko specjalne garnki.
Płyta indukcyjna znacznie skraca czas gotowania, nawet o 30% w porównaniu z kuchenkami gazowymi. Łatwo ją utrzymać w czystości, gdyż się nie nagrzewa. Poza tym wiele modeli posiada dodatkowe funkcje np. specjalne zabezpieczenie przed dziećmi czy możliwość ustawienia czas gotowania.
Jak czyścić płytę indukcyjną?
Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest trudne o ile przestrzega się podstawowych zasad. Na co dzień wystarczy przetrzeć ją gąbką lub ścierką nasączoną wodą z mydłem. Na końcu warto ją opłukać i wytrzeć do sucha za pomocą papierowego ręcznika. Dzięki codziennemu czyszczeniu płyta zachowuje na długo nieskazitelny wygląd. W przypadku mocniejszych zabrudzeń przyda się z kolei specjalne czyściwo przeznaczone do tego celu. Warto jedynie pamiętać, aby do czyszczenia płyty indukcyjnej nie stosować ostrych materiałów np. wełny stalowej. Co jakiś czas płytę dobrze jest wypolerować np. używając zwykłego octu spirytusowego.
Kuchenka indukcyjna kontra płyta gazowa
Kuchenki indukcyjne cechują się wysoką sprawnością na poziomie nawet 95% i pozwalają na przygotowywanie posiłków w bardzo krótkim czasie. Są bezpieczne i łatwe w użyciu. Nie nagrzewają się, a więc większego problemu nie sprawia ich czyszczenie. Koszt gotowania w tym przypadku jest porównywalny do gotowania na płycie gazowej. Największą wadą płyt indukcyjnych jest konieczność zakupu specjalnych garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej.
Największą zaletą płyt gazowych jest ich niska cena zakupu oraz niski koszt eksploatacji. Ponadto są mało awaryjne i pozwalają na zachowanie pewnej niezależności od dostawcy energii elektrycznej. Z drugiej strony kuchenki gazowe są dość niebezpieczne, z uwagi na możliwość wystąpienia nieszczelności instalacji. Poza tym ich sprawność to średnio około 43%, co przekłada się na dłuższy czas gotowania i znaczne straty energii. Ponadto płyta gazowa jest ciężka do utrzymania w czystości i wymaga dostarczenia gazu w formie butli gazowej lub przyłącza. Trzeba również spełnić dodatkowe wymagania instalacyjne.
Kuchenka gazowa a wentylacja
W przypadku kuchni z kuchenką gazową kluczową rolę odgrywa odpowiednia wentylacja, która pozwala usuwać zanieczyszczenie powstające na skutek gotowania i spalania gazu. Dzięki wentylacji można je usuwać oraz zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się do innych pomieszczeń. Jeśli w kuchni z oknem zewnętrznym znajduje się płyta gazowa to przez kanały wywiewne musi być usuwane 70m3/h. W tym celu trzeba zadbać o dopływ powietrza do mieszkania. W przypadku kuchni, która nie posiada okna zewnętrznego, ale wyposażona jest w kuchenkę gazową trzeba zadbać o mechaniczny sposób wentylowania. Można to zrobić za pomocą wentylacji nawiewno-wywiewnej lub wywiewnej.