• Oszczędzaj skutecznie!
img

Urządzenia do oczyszczania i nawilżania domu

Optymalna dla codziennego funkcjonowania człowieka wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60 %. Niestety, w mieszkaniach, zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym, któremu zwykle towarzyszą zamknięte okna i temperatura znacznie przekraczająca 20°C, spada ona do około 20 %. W konsekwencji dochodzi do nadmiernego przesuszenia błon śluzowych, co wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje wirusowe i bakteryjne. Ponadto cierpimy z powodu spierzchniętych warg, bólów głowy i problemów ze snem. W dalszej perspektywie pojawiają się kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie i, ogólnie rzecz ujmując, pogorszenie jakości codziennego życia. Jak uniknąć tych niedogodności? Tutaj niestety nie sprawdzą się domowe sposoby w rodzaju przerzuconego przez kaloryfer ręcznika czy miski z wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. 

Jak działa nawilżacz powietrza?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje nawilżaczy, które różnią się nieco sposobem funkcjonowania: nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy i parowy. Działanie nawilżacza ewaporacyjnego, jak sama nazwa wskazuje, oparte jest na zjawisku ewaporacji, czyli parowania wody. Urządzenie składa się z wymiennych mat, wentylatora oraz zbiornika. Suche powietrze zostaje zassane przez wentylator, aby następnie przejść przez matę ewaporacyjną, gdzie zostaje nawilżone i oczyszczone. Zaletą tych modeli jest niskie zużycie prądu, automatyczna regulacja wilgotności, cicha praca i, dodatkowo, możliwość pewnego oczyszczenia powietrza. Ponadto taki sposób jest najbardziej zbliżony do naturalnego i nie pozostawia śladów na meblach i sprzętach. Z kolei wadą tego rozwiązania jest konieczność częstego czyszczenia i wymiany mat ewaporacyjnych.

Nawilżacz ultradźwiękowy rozbija cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków i tak powstałą mgłę wodną rozpyla w otoczeniu. Serce urządzenia stanowi membrana ultradźwiękowa i pobudzający ją do działania generator. Znajdująca się w zbiorniku woda przechodzi do komory rozpylania, gdzie jest rozbijana przez membranę na drobne cząsteczki. Bardziej zaawansowane modele mogą też być wyposażone w grzałkę i opcję wytwarzania ciepłej mgiełki. Nawilżacze ultradźwiękowe, ze względu a niskie zużycie prądu, są dość ekonomicznym rozwiązaniem, zaawansowana konstrukcja daje szansę precyzyjnego sterowania wilgotnością. Niestety, produkowana przez te urządzenia mgiełka może osadzać się na meblach.

Ostatnią omawianą kategorią jest nawilżacz parowy, urządzenie porównywane czasami do czajnika elektrycznego. Zbudowany jest ze zbiornika i komory odparowania, w której woda, dzięki grzałce, doprowadzana jest do stanu wrzenia i w efekcie, odparowuje. Jest to urządzenie wydajne, proste w obsłudze i mało awaryjne. Dużą zaletą jest zachodząca w procesie wrzenia sterylizacja wody. Niestety, w porównaniu z pozostałymi modelami, jest dość drogie w eksploatacji.

odpowiednie nawilżenie domu

https://www.promoceny.pl/gazetki/szukaj/jula

Nawilżacz powietrza - który wybrać do swojego domu?

Aby nawilżacz jak najlepiej spełnił nasze oczekiwania, wybierając się na zakupy należy zwrócić uwagę na szereg parametrów:

- wydajność - podawana w litrach na dobę, informuje jaką ilość wody jest w stanie dane urządzenie odparować do powietrza,

- zużycie energii - decyduje o kosztach eksploatacji urządzenia,

- poziom emitowanego hałasu - do pomieszczeń, w których ciągły hałas mógłby być uciążliwy (np. sypialnia, pokój dziecka) warto wybrać nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny,

- pojemność zbiornika - odpowiednio dobrana uchroni nas przed koniecznością ciągłego uzupełniania poziomu wody.

Ponadto najlepiej wybrać model wyposażony w higrostat, urządzenie odpowiedzialne za mierzenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu w łatwy sposób ustawimy idealny poziom wilgotności dla naszego mieszkania i uchronimy się przed zawsze obecnym ryzykiem zawilgocenia wnętrza. Bardzo przydatnym udogodnieniem będzie też timer i automatyczne wyłączanie. Pierwsze pozwoli na łatwą kontrolę czasu pracy nawilżacza, drugie natomiast ochroni sprzęt przed uszkodzeniem w przypadku wyczerpania wody w zbiorniku. Warto kupować podobne narzędzia u znanych producentów, np. w Media Markt Kraków, żeby być pewnym, że ono będzie poprawnie i długo działało.

Oczyszczacz powietrza - wybierz odpowiedni model pod metraż domu

Często spotykamy się z poglądem, że jest to urządzenie dedykowane alergikom, tymczasem sprzęt ten okazuje się niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Wbrew pozorom bowiem, te groźne dla naszego zdrowia czynniki są obecne nie tylko na zewnątrz, ale z łatwością przedostają się do mieszkań i domów. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty, konieczne jest dokonanie przemyślanego zakupu. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby oczyszczacz wyposażony był w dobrej jakości filtr (elektrostatyczny, wodny, fotokatalityczny) oraz skuteczny system wymiany powietrza. Ważną funkcją jest też regulacja przepływu powietrza, dzięki której z łatwością dopasujemy urządzenie do wielkości mieszkania. Przy tym, dobrze jest zawsze kupić urządzenie ciut mocniejsze i "skręcić" je, gdyż oczyszczacz pracujący na maksymalnych obrotach bywa irytująco hałaśliwy. Doskonałym wyborem będą modele wyposażone w czujniki monitorujące stopień zanieczyszczenia powietrza i automatycznie dopasowujące tryb pracy oczyszczacza. Wreszcie, dobierając oczyszczacz do metrażu, trzeba brać pod uwag metry sześcienne, a nie kwadratowe. Mieszkanie o takiej samej powierzchni, ale wyższych stropach będzie potrzebowało mocniejszego oczyszczacza niż jego odpowiednik o niskim suficie. 

Oczyszczanie powietrza w domu

Pył, szkodliwe substancje chemiczne, smog, roztocza, bakterie, grzyby i pleśnie... Ta lista nie ma końca, a co gorsza, wszystkie te patogeny są obecne w naszych mieszkaniach. Efektem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie samopoczucia i grupa chorób określanych zbiorczą nazwą "syndrom chorego budynku". W kategorii tej mieści się między innymi astma, alergie, podrażnienia nosa, oczu i gardła, bóle głowy i zaburzenia układu nerwowego. Warto tu też podkreślić, że jakość powietrza w mieszkaniu ma zwykle większy wpływ na nasze zdrowie, niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Dlaczego? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: ponieważ to w budynkach spędzamy przeważającą większość naszego życia. Dlatego zatem tak ważnym jest aby dbać o klasę powietrza we wnętrzach, w których przebywamy, a nieodzownymi pomocnikami są tu nawilżacze i oczyszczacze powietrza.

Zobacz najnowsze promocje na  https://jula.okazjum.pl

Zobacz również