Sercem każdego domu jest kuchnia, więc trzeba się przyłożyć do tego, by była wygodna i funkcjonalna, aby znajdowały się w niej wszelkie niezbędne urządzenia. Ważnym elementem kuchni jest lodówka, więc by ułatwić sobie życie, trzeba kupić porządną lodówkę. Niewielu użytkowników lodówek przesadnie zastanawia się nad ich cechami, ale warto jest przynajmniej pobieżnie dowiedzieć się, jakie mają funkcje i w jaki sposób działają.
Elementy ważne przy zakupie
Lodówkę zazwyczaj kupuje się oczami, a czasami jeszcze znaczenie ma cena. W ten sposób zazwyczaj podejmuje się jednak złą decyzję, która odbije się na komforcie pracy urządzenia. Trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej jeszcze kilka innych, bardzo podstawowych kwestii. Jeśli chodzi o dostępnych producentów, lista jest naprawdę długa. Najpopularniejsi w naszym kraju producenci to Beko, Whirlpool, Bosch, Gorenje, Liebherr, Electrolux, Samsung, Indesit, Siemens i Amica, ale bynajmniej nie jest to lista wyczerpująca. Z każdym rokiem na rynek wchodzą też nowe firmy, a do tego prezentowane tutaj marki to zazwyczaj marki dla konsumenta masowego. Znacznie droższe produkty z wysokiej półki sprzedają się w niewielkiej ilości sztuk każdego roku. Jeśli zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać to gorąco polecamy nasz ranking lodówek - TOP10 modeli w sklepach >>
I. Klasa energetyczna
Lodówka jest do prądu podłączona cały czas, więc jest ważnym elementem wpływającym na nasz rachunek za prąd. Dlatego przy wyborze lodówki do naszego domu należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, którą została oznaczona. Wszyscy producenci mają obowiązek zamieszczania informacji na ten temat na tabliczce znamionowej urządzenia i w instrukcji. Sprzedawcy też zawsze muszą tę informację eksponować.
Klasa energetyczna to parametr ustanowiony przez Unię europejską, który odnosi Siudo tego, ile energii zużywa dane urządzenie. Najwyższa obecnie klasa to A+++, ale teoretycznie plusów może być więcej. Najniższa klasa to D dla lodówek i G dla chłodziarek. Unia ustanowiła poziom zużycia energii uznawany za wzorcowy. Klasy energetyczne odnoszą się do tego w następujący sposób:
A – poniżej 55 %
B – między 55% a 75%
F – między 120% a 150%
G – powyżej 150%
Każdy plus przy klasie A oznacza zużycie mniejsze o 10% w stosunku do zużycia dla klasy A. Całkowite zużycie prądu zależy oczywiście od wielkości lodówki. Typowa lodówka klasy A++, najczęściej kupowana, to zużycie 200kWh rocznie, a klasa B to zazwyczaj 500kWh. Roczną oszczędność łatwo wyliczyć. Na klasy energetyczne można popatrzeć też trochę inaczej. Klasa A+ to oszczędność około 25% energii w stosunku do klasy A, a klasa A++ to aż 45% oszczędności. Nie należy jednak przesadzać z klasami energetycznymi urządzeń, jeśli są to urządzenia małe, które w dodatku będą eksploatowane w sposób umiarkowanie intensywny. Oszczędności na mniejszym zużyciu energii mogą się bowiem nie zwrócić w czasie trwania życia produktu.
II. Sposób otwierania lodówki
Sposób otwierania drzwi lodówki to przede wszystkim to, w którą stronę będzie się ona otwierała. Zazwyczaj jest to strona prawa, ponieważ uważana jest za wygodna dla większości osób, ale po prostu musimy się zastanowić, jaki sposób otwierania pozwoli nam w naszej kuchni wygodnie dojść do półek i w pełni otworzyć lodówkę. Wielu producentów tworzy też lodówki w taki sposób, by możliwe było przełożenie drzwi na drugą stronę, co się przydaje w czasie przeprowadzki czy nowej aranżacji kuchni. Przełożenie drzwi lodówki zazwyczaj wymaga jedynie przełożenia dwóch śrub, co nie jest specjalnie wymagającą czynnością i jeśli w domu jest ktoś, kto nie boi się odrobiny majsterkowania, spokojnie poradzi sobie z tym sam. Dotyczy to nawet nowoczesnych modeli posiadających zaawansowaną funkcjonalność, ponieważ jeśli tylko są przygotowane do przekładania kierunku drzwi, jest to przygotowanie na tyle solidne, że wszystkie elementy można podłączyć tak samo, jak zostały odłączone, ale z drugiej strony.
III. Położenie zamrażalnika
W ofercie współczesnych producentów znajdziemy przede wszystkim trzy podstawowe rodzaje lodówek z zamrażalnikiem. Pierwszy z nich posiada zamrażalnik w swojej dolnej części, pod lodówką. Drugi typ urządzeń posiada zamrażalnik w swojej górnej części, ponad częścią chłodzącą. Jest też trzeci rodzaj lodówek, w których zamrażalnika nie ma w ogóle, ponieważ producenci wychodzą z założenia, że ich klienci będą posiadali osobne urządzenie pełniące taką funkcję.
Różnice pomiędzy tymi rodzajami lodówek nie są bynajmniej tylko kosmetyczne. W modelach o takiej samej wielkości będziemy mieli większą powierzchnię chłodzącą, jeśli zamrażalnik znajduje się na górze urządzenia niż na dole. Jest to kwestia naszych priorytetów. Jeśli bardziej zależy nam na łatwym dostępie do rzeczy zamrożonych, wybierzemy zamrażalnik u góry, a jeśli bardziej zależy nam na dostępie do elementów chłodzonych, wybierzemy model z zamrażalnikiem na dole. Trzeba z opcji jest zazwyczaj najwygodniejsza, ponieważ będziemy posiadać dwa osobne, w pełni dostępne urządzenia. Jest to jednak zazwyczaj opcja zdecydowanie najdroższa, a do tego wymagająca od nas sporej przestrzeni na ich rozstawienie.